Dobór odpowiedniej odzieży roboczej może sprawiać nieco problemu działowi i pracownikom odpowiedzialnym za to zadanie. Mnogość ofert oraz możliwości wcale nie ułatwia wyboru. Zdecydowanie dobór rozmiaru konkretnych elementów odzieży to najmniejszy z problemów. Należy oprócz tego uwzględnić także rodzaj wykonywanej pracy, warunki, w których praca jest realizowana, a także funkcje, jakie odzież będzie spełniać. Postaramy się podpowiedzieć, jakie są możliwości i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, aby odzież była skuteczna, wygodna i funkcjonalna.

Czym jest odzież robocza

Na samym początku należy zaznaczyć, że odzież robocza nie jest tym samym, co odzież ochronna. Często te dwa pojęcia są mylone, a określenia stosowane zamiennie. Przepisy mówiące o konieczności zapewnienia przez pracodawcę odzieży roboczej i odzieży ochronnej wyznaczają zakres stosowania obu tych pojęć. Odzież ochronna ma za zadanie zakrycie lub zastąpienie odzieży własnej pracownika, tak aby nie została ona zniszczona. Oprócz tego chroni ciało pracującego przed mogącymi występować podczas wykonywania obowiązków zagrożeniami, takimi jak odpryski cieczy czy metali, oraz przed innymi zagrożeniami – termicznymi, mechanicznymi oraz chemicznymi. Odzież ochronna spełnia więc przede wszystkim funkcję ochronną, również przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Natomiast odzież robocza pełni funkcję czysto praktyczną. Jej zadaniem również jest zakrycie lub zastąpienie odzieży własnej pracownika, jednak w sytuacji, gdzie występuje ryzyko jej trwałego lub silnego zabrudzenia czy uszkodzenia. Stosowanie odzieży roboczej ma na celu zabezpieczenie odzieży własnej pracownika. Należy jednak pamiętać, że odzież robocza nie zabezpiecza pracownika przed uszkodzeniem ciała w wyniku kontaktu z chemikaliami, toksycznymi cieczami czy wysoką temperaturą. Odzież robocza jest stosowana często w warsztatach samochodowych lub innych, gdzie pracownik ma kontakt ze smarami i różnymi zabrudzeniami ciężkimi do usunięcia z materiału. Równie często odzież robocza stosowana jest do zachowania szczególnej czystości i sterylności. Przykładami takich miejsc pracy są laboratoria, apteki, szpitale czy przychodnie zdrowia. Niezależnie jednak od tego, czy mówimy o odzieży roboczej, czy też o odzieży ochronnej, obowiązek zapewnienia jej pracownikowi leży po stronie pracodawcy.

Odzież robocza a warunki pogodowe

Pracodawca, którego podwładni wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, bez zadaszenia czy też w nieosłoniętych od warunków atmosferycznych halach, powinien mieć na uwadze zapewnienie pracownikom komfortu termicznego. Klimat panujący w Polsce jest swego rodzaju wyzwaniem. Ciężko bowiem dobrać odzież, która będzie dobrze spełniać swoje zadanie przez cały rok. Oprócz zabezpieczenia odzieży własnej pracownika odzież robocza powinna także zapewniać komfort pracy – nosząca ją osoba nie może marznąć ani też nadmiernie się przegrzewać. Dlatego też odzież na lato powinna być lekka i przewiewna, wykonana z materiałów przepuszczających powietrze i odparowujących pot. Nie należy także zapominać o ochronie głowy, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Z kolei odzież zimowa musi zapewnić pracownikowi ciepło oraz wygodę. Zarówno odzież letnia, jak i zimowa nie może być kupiona „na wyrost”. Odpowiednie dopasowanie rozmiaru odzieży roboczej również ma znaczący wpływ na komfort i efektywność pracy.

Czym się kierować przy wyborze odzieży roboczej

Z pewnością należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich pracownik wykonuje swoje obowiązki. Pod tym kątem odzież musi być dostosowana do zmian pogodowych, jeśli praca jest wykonywana na zewnątrz, czy też do warunków panujących w pomieszczeniach, gdzie odbywa się praca. Nie należy również zapominać o funkcjonalności odzieży roboczej. Dobrze, jeśli wyposażona jest ona w dużą ilość kieszeni albo gdy umożliwia zamontowanie pasa na narzędzia czy też innych przyrządów niezbędnych podczas pracy. Niektóre firmy wymagają również, aby odzież robocza była jednolita w obrębie danego przedsiębiorstwa. Wybierają one wtedy odzież z logo firmy i dbają o ujednoliconą kolorystykę i stylistykę odzieży roboczej. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany producent oferuje możliwość takiej właśnie personalizacji dla konkretnej firmy.

Źródło: Sklep BHP Prosave