Gwarantem prawidłowego wzrostu i utrzymania dobrego zdrowia zwierząt gospodarskich jest odpowiednia dieta. Dlatego hodowcy powinni w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, by pokarm przez nie spożywany był bogaty w cenne makroskładniki. Produktem mogącym skutecznie pomóc im w dbaniu o kondycję zwierząt jest fosforan paszowy, który uzupełnienia braki najważniejszych składników odżywczych, zmniejszając ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

Czym właściwie jest fosforan paszowy?

Fosforan jednowapniowy to związek chemiczny pozyskiwany w naturalnych minerałów. Powstaje w wyniku połączenia kwasu fosforowego z tlenkiem wapnia. Ma konsystencję sypkiego proszku łatwo rozpuszczalnego w wodzie i jest substancją bezpieczną dla zdrowia. Stanowi bogate źródło wapnia i fosforu – pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ludzi i zwierząt. Od wielu lat wykorzystuje się go do produkcji żywności, karm dla psów oraz nawozów. Jest również składnikiem pasz dla zwierząt gospodarskich, głównie trzody chlewnej, drobiu oraz cieląt i organizmów wodnych. Ze względu na to zastosowanie jest zwany również fosforanem paszowym.

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania fosforanu paszowego u zwierząt hodowlanych

Wykorzystanie fosforanu paszowego przyczynia się przede wszystkim do budowy zdrowych zębów i kośćca. Dlatego zaleca się suplementację tym produktem zwłaszcza paszy młodych osobników, które są szczególnie narażone na krzywicę oraz zaburzenia wzrostu jeśli nie otrzymują odpowiedniej ilości wapnia. Natomiast zastosowanie fosforanu paszowego w diecie dorosłych zwierząt zapobiega zachorowaniu na osteoporozę, która jest spowodowana osłabieniem kości związanym z wiekiem.

Fosforan paszowy – dodatkowe zalety

Zawarty w nim fosfor również wzmacnia stan kości. Oprócz tego jest składnikiem kwasów nukleinowych i ATP, które stymulują produkcję białek, również tych obecnych w łańcuchu DNA, co poprawia płodność zwierząt. Ponadto przyjmowanie fosforanu paszowego:

  • wpływa pozytywnie na przemianę materii w organizmie zwierzęcia,
  • zapewnia optymalny przyrost masy ciała,
  • wzmacnia pracę serca i układu krwionośnego,
  • pomaga dostarczać do komórek potrzebne składniki odżywcze oraz stymuluje ich budowę i prawidłowy rozwój.

Warto również wspomnieć, że fosforan paszowy jest produktem dobrze przyswajalnym przez zwierzęta, a rezultaty suplementacji można zobaczyć już po ok. miesiącu.

Podsumowanie

Dzięki dużej zawartości wapnia i fosforu wykorzystanie fosforanu paszowego w diecie zwierząt gospodarskich pomoże w szybki sposób poprawić ich stan zdrowia oraz zapobiec występowania chorób tj. krzywica czy osteoporoza, a co za tym idzie zmniejszyć koszty związane z wizytami weterynarza. Zatem hodowcy dbający o dobrostan zwierząt mogą bez obaw stosować go do wzbogacenia ich diety.