Tachograf inteligentny to nowoczesne urządzenie, które umożliwia kontrolę czasu pracy kierowców oraz pojazdów bez konieczności ich zatrzymywania. Od 2019 roku stanowi on obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów wykonujących usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ jest to technologia nowa i stosunkowo rzadko spotykana, warto bliżej poznać zasadę jej działania i korzyści z posiadania inteligentnego tachografu.

Jak zbudowany jest inteligentny tachograf?

Z zewnątrz stary i nowy model tachografu są bardzo zbliżone wizualnie. Nowsza wersja zawiera jedynie antenę, która umożliwia zdalną obsługę tachografu. Główne różnice tkwią we wnętrzu urządzenia. Znajdziemy tam między innymi odpowiednio zabezpieczony, sparowany czujnik, wbudowaną antenę do odbioru sygnału nawigacji oraz opcjonalny system Bluetooth. Do zestawu konieczne jest posiadanie nowoczesnych kart dla kierowców, właściciela, inspektorów i warsztatu. Tachograf nowej generacji będzie rejestrował czas i miejsce rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz odpoczynku, a także kontrolowane co 3 godziny parametry pojazdu.

Ile kosztuje nowy tachograf?

Nowoczesny, inteligentny tachograf będzie droższy o około 100-200 złotych od jego poprzedniego modelu. Należy mieć jednak na uwadze dodatkowe koszty akcesoriów niezbędnych do obsługi urządzeń najnowszej generacji. Będą to między innymi czujniki ruchu oraz antena do zdalnego odczytu danych. Ponadto wymagana jest kalibracja nowego sprzętu, której cena wynosi od 200 do 600 złotych.

Jak odczytywać dane z inteligentnego tachografu?

Aby móc odczytać dane z nowoczesnego tachografu, niezbędne będą zaawansowane technologicznie, zaktualizowane urządzenia, które są wyposażone w dedykowane do tego celu oprogramowanie. Zaletą zastosowania modelu najnowszej generacji jest jednak fakt, że na pierwszy odczyt mamy aż 90 dni, w ciągu których z pewnością zdążymy nabyć stosowne narzędzia do obsługi urządzenia. Dodatkowo do nowego tachografu pasują zarówno stare, jak i nowe modele kart. Nowe karty umożliwiają też obsługę tachografu starego typu.

Kto ma obowiązek montażu nowego tachografu?

O konieczności posiadania inteligentnego tachografu decyduje data rejestracji pojazdu. Zazwyczaj nowe pojazdy ciężarowe są już standardowo wyposażane w nowoczesne urządzenia. Jeżeli w Twojej flocie znajdują się starsze pojazdy, zarejestrowane przed 15 czerwca 2019, na zamontowanie nowego tachografu masz czas do końca 2034 roku.

Czy zdalny odczyt danych przez odpowiednie służby jest podstawą do nałożenia mandatu?

Na szczęście zdalna obsługa tachografu nie stanowi podstawy do nałożenia mandatu za łamanie przepisów. Jest ona tylko swoistym rodzajem wstępnej selekcji, która typuje podejrzane pojazdy, wymagające zatrzymania i dokładniejszej kontroli. Kierowcy wykonujący przewozy zgodnie z prawem mogą podróżować dalej bez konieczności postoju na inspekcję, a dane sczytane z ich tachografu będą usunięte w ciągu trzech godzin. Choć nowe tachografy coraz częściej pojawiają się w pojazdach, organy kontroli będą zobowiązane do posiadania stosownych urządzeń do ich odczytu dopiero w 2031 roku.

Nowoczesne tachografy to znaczne ułatwienie dla wielu kierowców, usprawniające i normalizujące ich pracę. Eliminuje konieczność czasochłonnych postojów w celu kontroli upoważnionych organów oraz ogranicza możliwość niepożądanych manipulacji, grożących odpowiednimi sankcjami. Dużym atutem jest to, że w obsłudze nowoczesnych tachografów można skorzystać z aplikacji takich jak WEBFLEET Tachograph Manager, który pozwala na zdalne odczytywanie danych z tachografu.