Wbrew pozorom wybór obrączek ślubnych nie jest procesem łatwym. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, iż będzie to przedmiot nie tyle z dużym przesłaniem symbolicznym, co permanentnie noszony na palcu, stwierdzimy, iż musi być on dobrany tak, aby nie irytował i – kiedy się już do niego przyzwyczaimy – był jak część naszego ciała. Jeśli nasza praca polega np. na wpisywaniu danych statystycznych do komputera, mamy tu sporo modeli do wyboru. Jeśli zaś nasz fach jest zajęciem fizycznym, prawdopodobnie będziemy musieli pogłowić się nieco mocniej nad wyborem obrączki ślubnej!

Dlaczego praca fizyczna może zniszczyć obrączkę?

Większość obrączek tradycyjnie wykonuje się ze złota (czasem też ze srebra). Jego barwa zależy od domieszek czyli od składników danego stopu złota. Do czystego, szlachetnego metalu dodaje się inne metale w procesie wytapiania, aby całość była twardsza i aby uzyskać odpowiedni kolor. Mimo wszystko obrączki złote nie są aż tak twarde, aby wytrzymać każdy “uraz”. Wielu młodych małżonków jest zdziwiona tym, jak łatwo jest zarysować złoto noszone na palcu. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy któryś z nowożeńców jest pracownikiem fizycznym, którego dłonie narażone są na spory wysiłek. Jeśli czyjeś ręce mocno muszą ściskać np. narzędzia lub przenoszone ciężary, to również obrączka wykonana z dość miękkiego złota narażona jest na liczne uszkodzenia. Oczywiście można to ominąć zdejmując wszelką biżuterię z palców, ale w końcu obrączki pełnią określoną funkcję, więc byłoby bardzo źle, gdyby w ferworze pracy i przy odrobinie nieuwagi zwyczajnie się zgubiły…

Jaką obrączkę wybrać dla osoby pracującej fizycznie?

Aby wybrać odpowiednio twardą, ale wciąż idealnie spełniającą swoją rolę i – przede wszystkim – piękną obrączkę, należy skłonić się w kierunku nieco mniej konwencjonalnych rozwiązań. Chodzi bowiem o metale inne niż złoto czy srebro. Jednym z bardziej trwałych kruszców jest np. tytan, ale zanim cokolwiek tu powiemy ostrzeżenie: jest to metal twardy, więc trudno w późniejszym czasie zmienić jego rozmiar! Dlatego pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy doborze obrączek tytanowych (lub innych z jakiegoś twardego metalu) jest ich rozmiar.

Obrączki tytanowe (poza w/w trudnościami) mają w zasadzie same zalety. Zwłaszcza jeśli obrączkę wybieramy dla osoby pracującej fizycznie! Tytan jako podstawa stopu sprawi, że nasza obrączka będzie trwała, odporna na ścieranie, odkształcanie i jakiekolwiek inne urazy. Również wzory biżuterii wykonanej z tytanu są bardzo ciekawe i zupełnie odmienne od tych wykonywanych w złocie. Z pewnością tytanowa obrączka dla osoby pracującej fizycznie podkreśli siłę dłoni i trud włożony w utrzymanie rodziny. Do tego wygląda bardzo elegancko, a trwały metal to również doskonały symbol scementowania związku dwojga ludzi!