Przygotowując aranżację pomieszczenia, w pierwszej kolejności zależy nam na tym, aby było ono funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że jego wystrój ma mniejsze znaczenie. Na charakter całości wpływa m.in. rodzaj materiałów wykończeniowych, które zastosujemy. Od lat dużym uznaniem cieszy się marmur, w budownictwie wykorzystywany do tworzenia kamiennych ścian, podłóg czy blatów.

Surowy i chłodny?

Marmur i inne kamienie wykorzystywane w aranżacji wnętrz stereotypowo kojarzą nam się z surowym i chłodnym materiałem. A jaka jest prawda? To zależy jak jest wykończony, jaką ma barwę i jaki rysunek przedstawia jego użylenie. Marmur z tego samego złoża z bloków wydobywanych na różnych głębokościach może się różnić od siebie i to jest piękne w naturalnych surowcach – unikalność. Marmur możemy łączyć z innymi kamieniami lub innymi materiałami np. drewnem. Warto mieć na uwadze, że przesada nie jest wskazana, lepiej mniej niż za dużo.

Jeśli chcemy sprawić, by aranżacja z wykorzystaniem marmuru stała się bardziej przytulna (np. w przypadku sypialni lub domowego gabinetu) warto zastosować również drewno, które doskonale komponuje się z kamieniami naturalnymi, a przy tym stwarza niepowtarzalną atmosferę. Drewno sprawdzi się np. na podłodze, a  na tle jasnej ściany z marmuru świetnie będą prezentować się drewniane meble. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy marmurem i drewnem we wnętrzu, pomieszczenie będzie niezwykle przytulne – taki efekt często spotkamy w aranżacjach skandynawskich. To połączenie możemy wykorzystać, jeśli zależy nam na stworzeniu łazienki nawiązującej do fińskiej sauny lub ekskluzywnego salonu SPA.

Marmur turecki

Zasadniczo sam rodzaj i wygląd marmuru, jakiego mamy zamiar użyć w dekoracji wnętrza, odgrywa decydującą rolę. Należy więc szczególną uwagę zwrócić na jakość i pochodzenie kamienia, który stanie się stałym elementem naszego domowego azylu. Krajem przodującym w przypadku przemysłu kamieni naturalnych jest Turcja, ponieważ dysponuje ona ogromnymi złożami marmuru, trawertynu, wapienia oraz onyksów. Marmur turecki cieszy się bardzo dużym uznaniem i jest wykorzystywany przez architektów na całym świecie. Przy wyborze dystrybutora, warto zapoznać się z dostępnym asortymentem – płytki marmurowe dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Szerszy wybór pozwoli nam znaleźć taki marmur, który będzie pasował do naszego projektu i warunków panujących w mieszkaniu. Jeśli jest ono duże i widne, kamień będzie prezentował się zupełnie inaczej niż w mniejszym pomieszczeniu.

Zamiar, plan, efekt

Marmur to materiał bardzo szlachetny. Jeśli chcemy z powodzeniem wykorzystać go w aranżacji wnętrz, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszelkie aspekty jego zastosowania. Marmurowe okładziny zawsze prezentują się elegancko, ale możemy wykorzystać wiele sposobów, by podkreślić ich rolę w aranżacji. Osiągniemy to przez połączenie z innymi naturalnymi materiałami wykończeniowymi, a także odpowiednie wyeksponowanie ich w samym projekcie, np. przez zastosowanie dodatkowego, bocznego oświetlenia. Nie bez znaczenia będzie też wybór koloru płytek marmurowych i sposobu wykończenia kamienia. Ten sam kamień inaczej wykończony będzie wyglądał nieraz bardzo odmiennie, warto zastosować różne wykończenia w jednym projekcie.