Pandemia koronawirusa przewróciła nasze życie do góry nogami, czego również spodziewano się w kontekście udzielania kredytów. Obniżenie stóp procentowych sprawiło, że kredyt stał się jeszcze tańszy, przez co banki zaczęły niepokoić się, że po ten produkt finansowy zaczną sięgać osoby, które nie maja odpowiedniej zdolności kredytowej. Sprawdzamy, czy pandemia ma wpływ na zmianę kryteriów przyznawania kredytów.

Kredyt a działalność gospodarcza

Prowadzenie działalności gospodarczej stało się niepewne, a na skutek pandemii ucierpiała głównie turystyka, gastronomia czy hotelarstwo. Właściciele firm, którzy w ciągu 24 ostatnich miesięcy założyli działalność w tym sektorze, mogą spotkać się z odmową przyznania kredytu. Choć początkowo istniała obawa, że obostrzenia będą dotyczyły wszystkich firm, banki surowszym okiem patrzą głównie na młode spółki, które nie mają odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Banki mogą też wymagać od firm dodatkowych zabezpieczeń, takich jak ubezpieczenie kredytu czy poręczenie osoby trzeciej.

Kredyt dla osób fizycznych

Na początku pandemii mówiło się o konieczności odłożenia planów zakupu nieruchomości czy innych inwestycji. Na wiosnę banki rzeczywiście podniosły poprzeczkę wobec swoich potencjalnych klientów, wymagając na przykład wyższego wkładu własnego w przypadku kredytu hipotecznego. Dodatkowo mówiło się o niższych szansach na kredyt osób zatrudnionych w branżach dotkniętych pandemią. Dziś jednak możemy zaobserwować powrót do takiego stanu rzeczy, jaki miał miejsce na początku roku. Klienci indywidualni mogą spotkać się z większymi wymogami, lecz tylko na poziomie konkretnego banku. Rynek kredytów w ujęciu ogólnym nie zmienił swoich wymagań wobec kredytobiorców, zatem nie powinni oni spotkać się z większymi problemami w przypadku wnioskowania o kredyt.

Doradca pomoże

Przed złożeniem wniosku kredytowego dobrze jest skonsultować się z doradcą kredytowym, który rozwieje wszelkie wątpliwości klienta i odpowie na jego pytania. Szczególnie dziś, kiedy wymogi banków mogą ulegać zmianom na skutek epidemii, dobrze jest poradzić się doradcy kredytowego w kwestii wyboru oferty kredytu czy potencjalnych wymogów, jakie bank stawia swoim klientom. Doradca kredytowy pomoże przy każdym rodzaju kredytu – hipotecznym, gotówkowym czy na firmę, a także innym. Współpraca z doradcą kredytowym to przede wszystkim oszczędność czasu i możliwość poprawnego wyboru oferty kredytowej. W niepewnych także pod względem kredytu czasach dobrze jest zdać się na prawdziwego profesjonalistę.