Niezwykle ważnym elementem rozwoju roślin jest światło. Potrzebne jest do życia i prawidłowego rozwoju, a jego niedobór wpływa bardzo niekorzystnie na stan upraw, powodując spowolnienie wzrostu roślin i zaburzając ich prawidłowy rozwój. Długoterminowe niedobory światła mogą mieć poważne skutki w postaci ograniczonej produktywności roślin, co również wiąże się ze stratami finansowymi dla hodowców. Dlatego tak ważne jest odpowiednie doświetlanie pomieszczeń, w których uprawia się rośliny. Pomocny jest w tym spektrometr, który mierzy m.in.: natężenie oświetlenia, strumień świetlny i wskaźnik oddawania barw, zapewniając odpowiednie parametry potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Jak działa spektrometr?

Miernik ma bardzo szeroki zakres funkcji i ogromne możliwości pomiarowe. Zmierzone wartości barwy światła wyświetla zgodnie z normami z CIE. Umożliwia pomiar barwy, spektrum oraz  częstotliwość migotania światła dostarczanego przez systemy oświetlenia w uprawie.  Jest bardzo łatwy w obsłudze i dysponuje szerokim zakresem trybów pomiaru.

Dlaczego hodowcy roślin powinni zaopatrzyć się w spektrometr? Okazuje się, że sztuczne światło może również szkodzić roślinom. Nie chodzi o sam rodzaj światła, lecz bardziej o jego jakość i sposób wykorzystania. Spektrometr pomaga nam ocenić, czy emitowane przez lampy światło ma odpowiednie parametry, tj. spektrum i częstotliwość migotania światła.

Spektrometry UPRtek

Firma UPRtek wprowadziła na rynek idealne dla hodowców roślin mierniki oświetlenia, dzięki którym można łatwo dokonywać pomiarów i analizować dane. Urządzenia są małych rozmiarów, dlatego łatwo je przenosić. Możemy dzięki nim dokonać pomiaru fali światła, uzyskać wykres częstotliwości migotania światła oraz monitorować natężenie w czasie rzeczywistym. Możemy zmierzyć natężenie światła w wybranym przez nas zakresie, co jest bardzo pomocne przy montażu lamp w hodowlach roślin. Ich rozmieszczenie i wszelkie parametry mogą sprzyjać rozwojowi roślin, ale w przypadku złego ustawienia lampy mogą powodować niedobory chlorofilu i hamować wzrost. Spektrometry UPRtek skutecznie pomagają osiągnąć najlepsze parametry i są intuicyjne w obsłudze.

Dlaczego zwłaszcza zimą warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu

Okres zimowy to czas, kiedy hodowle indoor muszą być doświetlane sztucznym światłem. Jest to konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Niedobory światła mogą przynieść poważne straty, ale niewłaściwe doświetlanie jest równie niebezpieczne. W ciągu kolejnych zimowych miesięcy warto kontrolować poszczególne parametry światła i dostosowywać oświetlenie do zmieniających się za oknem warunków: po okresie systematycznego skracania się dnia, już z początkiem stycznia zacznie się on wydłużać, co wpłynie również na ilość światła dostarczaną do domowych hodowli roślin. Spektrometr UPRtek to urządzenie niezbędne w tym czasie – pozwoli stale monitorować pobierane przez rośliny wiązki światła, co z kolei umożliwi dostosowywanie czasu i intensywności naświetlania. W połączeniu z odpowiednim nawodnieniem i nawożeniem, w krótkim czasie rośliny osiągną zadowalające przyrosty i będą cieszyć nasze oczy kondycją liści.

Inspirowane: Growtent.pl – growbox