Dostawa prądu w sieci może być czasami zaburzona przez różne czynniki, co powoduje pewne zakłócenia i jest przyczyną pogorszenia pracy urządzeń, które wymagają stałego napięcia. Z tego względu bardzo ważna jest kontrola sieci, która pozwala na szybkie reagowanie w przypadku jakichkolwiek awarii, które mogą powodować niekorzystne efekty. Szczególnie ważne jest, żeby nie dopuścić do spadku napięcia w przewodzie zerowym. Jak można temu przeciwdziałać? Co zastosować?

Zabezpieczenie się przed zanikiem napięcia

Do kontroli sieci oraz zabezpieczenia urządzeń działających z silnikiem trójfazowym wykorzystywane są przekaźniki MKF. Przekaźniki MKF powstały z myślą o zabezpieczaniu silników trójfazowych, które mają napięcie znamionowe 3x 400 / 230 V i częstotliwość 50 Hz. Moc tych silników może być dowolna. Wymienione przekaźniki zapewniają ochronę przed skutkami pracy przy przerwie obwodu w jednym z przewodów zasilających, czyli tak zwanym zanikiem fazy oraz przed spadkiem napięcia w przewodzie zerowym lub spadkiem napięcia do 175 V. Niektóre z modeli przekaźników dodatkowo mają możliwość kontrolowania kolejności faz albo kontrolowania styków stycznika. Dobór konkretnego modelu można ustalić z producentem, ponieważ należy dopasować go do konkretnych urządzeń.

Jak działają przekaźniki MKF? Zasada działania

Przekaźniki MF są bardzo pomocne w przypadku zaniku napięcia na przewodzie zerowym, co przyczynia się do zmniejszenia liczby uszkodzeń silników trójfazowych. Zasada działania przekaźników MKF opiera się na tym, że cały czas wykonywany jest pomiar składowej symetrycznej zerowej napięcia zasilającego. Kiedy występuje zanik fazy albo obniżenie napięcia do poziomu 175 V, przekaźnik MKF odłącza silnik od zasilania. Jednak dla bezpieczeństwa przed zbyt częstym przełączaniem się przekaźnika, odłączenie silnika następuje dopiero w chwili, kiedy niekorzystny stan zasilania utrzymuje się przez minimum 3,5 sekundy. Natomiast kiedy przekaźnik MKF ma funkcję kontroli kolejności faz i zostanie wykryta nieprawidłowa kolejność, silnik zostaje odłączony automatycznie. Kiedy napięcie zasilające, a raczej jego wartość, powróci do właściwego poziomu, automatycznie silnik zostaje znowu podłączony do źródła zasilania, co daje ciągłość pracy układu.

Ogromną zaletą przekaźników MKF jest ich wykonanie. Umieszczone są w obudowie z tworzywa sztucznego samogasnącego przystosowanej na szynę 35 mm. Ich pole zastosowań obejmuje zarówno zakłady produkcyjne i przemysłowe, ale również budynki mieszkalne. Prosta sygnalizacja LED-owa pozwala na szybkie i sprawne odczytanie informacji, które są niezbędne do oceny działania silnika. Prosta konstrukcja przekaźników MKF daje możliwość bardzo szybkiego montażu oraz demontażu. Sprawdzą się one także w różnej temperaturze otoczenia oraz w każdych warunkach środowiskowych.

Przekaźniki MKF to innowacyjne urządzenia, natomiast ich działanie jest bardzo proste i skuteczne. Jednocześnie mechanizmy odznaczają się dużą inteligencją, co pozwala bardzo dobrze chronić układ z silnikiem trójfazowym przed zanikiem zasilania. Prosta sygnalizacja oraz nieskomplikowana zasada działania sprawiają, że przekaźniki MKF to sprzęt, który nie generuje awarii i pomaga w płynnej pracy całego urządzenia. Dostępność różnych modeli jest natomiast odpowiedzią na różne potrzeby wynikające z zastosowania silników trójfazowych w różnych miejscach, zarówno jako urządzenia przemysłowe jak i w zastosowaniach mieszkalnych.

Inspirowane: Pollin.pl – automaty schodowe