Schody strychowe prowadzą nas na ostatnią, bardzo często nieużytkowaną kondygnację budynku, dlatego powinny zajmować jak najmniej miejsca, aby nie ograniczać powierzchni użytkowej dolnej kondygnacji. O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

Czym są schody strychowe?

Schody strychowe to najczęściej lekkie schody, które wymagają montażu w otworze stropowym. Mogą być składane lub przytwierdzone na stałe w jednym miejscu i zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż standardowe schody prowadzące na poddasze użytkowe. Z racji tego, że schody strychowe nie są konstruowane z myślą o codziennym ich użytkowaniu, na pewno nie będą aż tak wygodne jak stacjonarne schody wewnętrzne osadzane w naszych domach czy mieszkaniach. Drabinka, która stanowi konstrukcję składanych schodów strychowych, ma najczęściej około 40 cm szerokości, zaś szerokość jej stopni dochodzi do 36 cm. Odległość pomiędzy stopniami nie powinna być większa niż 27 cm.

O tym należy pamiętać

Schody strychowe są dostępne w wielu rodzajach oraz kształtach. Przy ich wyborze należy jednak brać pod uwagę przede wszystkim nie tylko wymiary otworu sufitowego oraz samej klapy, ale także wysokość pomieszczenia, wymiary stopni, rozmiar schodów po rozłożeniu oraz ich usytuowanie. Wszystkie te parametry w sposób znaczący mogą wpływać na komfort użytkowania takich schodów. Poza tym przez zakupem schodów strychowych warto zwrócić uwagę na ich dopuszczalne obciążenie – zarówno to dotyczące obciążenia całych schodów, jak i pojedynczego stopnia. Wartość podana na opakowaniu powinna znacznie przekraczać wagę najcięższego użytkownika schodów, z uwzględnieniem potencjalnie wnoszonych po nich przedmiotów. Jeśli schody będą służyły do wnoszenia lub znoszenia dużych i ciężkich rzeczy, warto pomyśleć o masywniejszych schodach wykonanych z metalu. W innych przypadkach wystarczą konstrukcje drewniane. Istotnym parametrem jest też termoizolacja klapy. Jeżeli poddasze, na które mają prowadzić schody, nie będzie ogrzewane, należy wybrać klapę o mniejszym współczynniku przenikania ciepła. Wtedy utrata ciepła z pomieszczeń poniżej będzie dużo mniejsza, co będzie szczególnie ważne zwłaszcza zimą.

Rodzaje konstrukcji schodów strychowych

Do najczęściej wybieranych rodzajów schodów strychowych składanych należą:

schody segmentowe – są łatwe w montażu i nie zajmują przestrzeni na podłodze, ponieważ po złożeniu chowają się całkowicie w suficie. Dzięki temu mogą być stosowane w małych pomieszczeniach. Schody segmentowe składają się z kilku, najczęściej trzech, segmentów, które składając się górze, nachodzą na siebie. Ich wadą może być jednak sam proces składania oraz rozkładania schodów – klapa schodów segmentowych posiada wprawdzie obciążnik, ale i tak do ich złożenia lub rozłożenia musimy użyć siły, co może być problemem dla osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową.

schody harmonijkowe – będą dobrym rozwiązaniem w przypadku bardzo małych przestrzeni, ponieważ składają się i rozkładają na kształt harmonijki. Schody harmonijkowe są zazwyczaj niewielkie, lekkie i łatwe w obsłudze.

schody nożycowe – posiadają mechanizm odciążający i są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż schody segmentowe. Nie zajmują też zbyt dużo miejsca. Odciążnik sprawia, że schody mogą pozostawać w dowolnej pozycji odchylenia, co wyraźnie wpływa na sprawność przy ich chowaniu i rozkładaniu.

schody młynarskie – jest to rodzaj schodów strychowych, które służą do stacjonarnego montażu. Doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, w których częstotliwość wchodzenia na poddasze jest stosunkowo większa niż przeciętna. Schody młynarskie w swoim kształcie przypominają drabinę i są zawsze gotowe do użytku, ponieważ nie wymagają obsługi. Ich stałe przytwierdzenie do podłoża wyraźnie zwiększa stabilność schodów.

A może schody modułowe?

Schody modułowe są schodami stacjonarnymi, a ich konstrukcja nośna opiera się na środku stopni. Metalowe wsporniki są w tym przypadku umieszczane w ścianie lub w podłodze za pomocą metalowego słupka. Z uwagi na swój charakter dobrze sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, będą też (po zainstalowaniu dodatkowych poręczy) bezpieczniejsze dla dzieci. Z tego też względu chętnie są wybierane na poddasze lub na antresole.

Z jakiego materiału?

Do najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonuje się schody strychowe, należy drewno oraz metal. Drewniane schody na poddasze zazwyczaj wykonuje się z drewna bukowego, sosnowego lub świerkowego. Są one nieco tańsze niż ich metalowy odpowiednik i bardzo łatwo wkomponować je w aranżację wnętrza. Zazwyczaj drewno użyte do wyrobu schodów strychowych nie jest zaimpregnowane, dlatego po montażu schodów zaleca się ich samodzielne zabezpieczenie. Schody strychowe wykonane ze stali lub aluminium mają tę przewagę, że nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia i są dużo bardziej odporne na uszkodzenia czy obciążenia niż schody drewniane. Docenią je osoby ceniące sobie nowoczesny design oraz łatwość utrzymania powierzchni w czystości. Jedyną wadą schodów metalowych jest ich wyższa cena.

Jaki jest koszt schodów strychowych?

Koszt schodów strychowych uzależniony jest od materiału, którego użyto do ich produkcji. Za średniej jakości schody segmentowe drewniane zapłacimy od 200 do 400 zł, ale za schody segmentowe metalowe już nawet 800 zł. Koszt schodów harmonijkowych czy nożycowych oscyluje w granicach 1000 zł. Metalowe schody modułowe mogą nas kosztować nawet 2500 zł, ale już te same wykonane z drewna mogą być tańsze nawet o ponad 1000 zł.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne