Efektywność energetyczna urządzeń jest kluczem do niskich kosztów eksploatacyjnych. Dlatego przy wyborze sprężarek warto zwrócić uwagę, czy kompresor charakteryzuje się wysoką sprawnością i jest energooszczędny. Wśród najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do sprężania gazów należy wyróżnić sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej. Jak działają takie kompresory powietrza i czym się kierować przy wyborze sprężarki zmienno-obrotowej?

Jak działają sprężarki o zmiennej prędkości?

Kompresory zmienno-obrotowe wykorzystują napęd falownikowy, który umożliwia ciągłe dostosowywanie prędkości silnika do bieżącego zapotrzebowania procesu produkcyjnego na sprężone powietrze. Napęd, za pomocą prędkości obrotowej, steruje wytwarzaniem skompresowanego powietrza w ilości dostosowanej do wymaganego wydatku. W efekcie, gdy zapotrzebowanie w instalacji spada, kompresor o zmiennej prędkości obrotowej zmniejsza prędkość obrotową silnika, co przyczynia się jednocześnie do spadku zużycia energii elektrycznej przez sprężarkę.

Kompresory zmienno-obrotowe przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, gdzie kluczowa jest elastyczna podaż sprężonego powietrza. Są to urządzenia zapewniające maksymalną sprawność i funkcjonalność przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu konsumpcji prądu.

Zalety kompresorów o zmiennej prędkości obrotowej:

  •         dopasowują wydajność do bieżącego zapotrzebowania przy jednoczesnym utrzymaniu stałego ciśnienia sprężonego gazu,
  •         są energooszczędne a ich zastosowanie pozwala wydatnie obniżyć koszty eksploatacyjne,
  •         elastyczne w zastosowaniu – do różnych gałęzi przemysłu.

Sprężarki zmienno-obrotowe stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie korzysta z nich branża maszynowa, lotnicza, spożywcza, medyczna i farmaceutyczna, petrochemiczna czy elektroniczna.

Sprężarka zmienno-obrotowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przy zakupie kompresora o zmiennej prędkości należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów odnoszących się do sprężarek. Do najważniejszych należy maksymalne ciśnienie robocze urządzenia, które zapewniać będzie optymalną moc. Innym kluczowym parametrem jest wydajność kompresora. Warto pamiętać, że im wydajniejsza sprężarka tym będzie pracować dokładniej, dłużej i bardziej ekonomicznie. To z kolei ograniczy ryzyko przegrzewania się urządzenia oraz nadmierną konsumpcję energii. Istotna też jest odpowiedź, czy potrzebujesz sprężarki ze zbiornikiem ciśnieniowym oraz określenie jego pojemności. Przy wyborze znaczenie mają także gabaryty urządzenia – warto przed zakupem sprawdzić ile miejsca możesz wyasygnować na postawienie kompresora. Te parametry są ważne w przypadku zakupu każdego rodzaju sprężarki – zarówno stało- , jak i zmienno-obrotowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki zmienno-obrotowej? Warto postawić na nowoczesne urządzenia, które charakteryzują się większą funkcjonalnością, niż starsze odpowiedniki. Tu znaczenie będzie miał wydajny i skuteczny system chłodzenia, który zapewni nie tylko dłuższą żywotność kompresora, ale także obniży ryzyko awarii oraz pozwoli na uzyskanie sprężonego powietrza o optymalnej temperaturze dostosowanej do procesu produkcyjnego. Inteligentne sterowniki mikroprocesorowe umożliwią precyzyjną kontrolę procesu sprężania a wielostopniowa filtracja powietrza pozwoli uzyskać medium o wysokiej klasie czystości.

W ofercie rynkowej znaleźć można zarówno sprężarki zmienno-obrotowe do dużych zakładów produkcyjnych typu STRONG 2S czy STORM, jak i kompresory o niewielkich gabarytach przeznaczone do średnich i dużych warsztatów typu COMACK 5-7. Te ostatnie urządzenia są dostępne także ze zbiornikami ciśnieniowymi.

Chcesz kupić sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej a nie wiesz jakie urządzenie będzie najlepsze do Twojego zakładu przemysłowego? Zwróć się o pomoc do profesjonalistów specjalizujących się w sprzedaży i serwisie kompresorów. Pomogą dobrać urządzenie dopasowane stricte do wymagań konkretnego procesu produkcyjnego.

źródło: almig.pl – wynajem sprężarek