Choć deskorolka to prosty sprzęt, jeśli ma posłużyć przez długi czas, wymaga odpowiedniego użytkowania. By jak najdłużej wyglądała jak nowa i dobrze służyła, należy o nią dbać.

Podstawowe zasady

Prawidłowe użytkowanie deskorolki zaczyna się od podstaw. Przede wszystkim, nie należy korzystać z deskorolki gdy pada deszcz lub jest wilgotno. Kilkukrotne zmoczenie sprzętu zwiększa ryzyko jego złamania, a mokry grip bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. Jeśli jednak tworzywo zacznie się odklejać, czym prędzej trzeba je przykleić dobrym i mocnym klejem. Aby jak najdłużej zachować grip w dobrym stanie, należy wyczyścić buty z piasku i ziemi przed każdym wejściem na deskę. Nawet niewielka ilość piasku może zabrudzić grip. Gdy do tego dojdzie, warto czym prędzej usunąć zabrudzenia.

Łożyska

Łożyska do deskorolki powinno się czyścić co najmniej raz na dwa miesiące. To podstawowa zasada użytkowania, dzięki której kółka do deskorolki zawsze będą gotowe do jazdy. Mycie łożysk powinno być dokładne! Należy wyjąć je z kółek, oczyścić wodą i delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Gdy będą już całkowici suche, warto spryskać je z obu stron środkiem wypierającym wodę i pozostawić na 15 minut. Po upływie tego czasu warto ponownie zamoczyć łożyska w wodzie i pozwolić im samoczynnie wyschnąć. Gdy kółka będą już całkowicie suche, należy włożyć je do deskorolki i na nowo cieszyć się z jazdy!

Trucki

Same trucki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest to element, który po prostu się zużywa. Jednak kolejną ważną zasadą użytkowania deskorolki jest odpowiednie przykręcanie kingpinów. Nie należy podkręcać ich zbyt mocno, aby nie doprowadzić do zniszczenia nakrętek, ale nie mogą być one również przykręcone słabo, by zachować gwarancję bezpiecznej jazdy.

Pozostałe elementy

Przed każdą jazdą należy sprawdzić, czy deskorolka jest kompletna. Nigdy nie należy używać jej, gdy brakuje któregokolwiek z elementów lub jeśli jakaś część wykazuje oznaki zużycia. Regularnie należy sprawdzać również stan kółek, czy nie są zdarte.

Przechowywanie deskorolki

Aby zapewnić długą żywotność deskorolce, należy ją także odpowiednio przechowywać – w suchym i czystym miejscu. Najlepiej zabierać ją po prostu do domu. Nie wolno zostawiać jej na zewnątrz, ponieważ nawet niewielki deszcz może spowodować trwałe uszkodzenie tworzywa, z którego została zbudowana. Równie ważna jest powierzchnia – pozostawienie deskorolki na piachu może zabrudzić mechanizm i utrudniać jazdę.

Zasady użytkowania deskorolki są szczególnie przydatne dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę, by deska jak najdłużej wyglądała jak nowa. Bowiem nawet najdroższy i najlepszy sprzęt szybko się zniszczy, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Deskorolka nie jest kawałkiem drewna na kółkach, to mechanizm, który wymaga konserwacji już od początku. W wyniku nieprawidłowego użytkowania, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych i złej pielęgnacji warstwy tworzywa mogą się rozkleić, grip zniszczyć, a deskorolka będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.