Ręczne notatki to dobry sposób na zapamiętanie większej ilości danych z analizowanego materiału. Wszystko to, co zapiszemy, na dłużej zakoduje się w naszym mózgu, przez co nauka będzie znacznie bardziej efektywna. Jest wiele metod uczenia się, każdy z nas ma swoją, którą przez lata wypracował. Jedni lubią wielokrotnie o czymś czytać, inni preferują rozmowę na dany temat lub uważne słuchanie, gdy ktoś opowiada o przedmiocie zainteresowania. Jedno jest jednak pewne: to, co zostało zapisane, zostanie w głowie na dłużej, a jeśli nawet o tym zapomnimy, to zawsze można do tego wrócić. Dlatego tak ważne jest sporządzanie notatek, chociażby na zasadzie haseł – spisaniu kilku najważniejszych informacji. Tworząc w ten sposób swego rodzaju punkty odniesienia, znacznie łatwiej będzie nam wrócić do danego materiału i szybko go przyswoić.

Tworzenie estetycznych notatek

Niektórzy ludzie podczas sporządzania notatek do nauki, przywiązują ogromną wagę do szczegółów. Ostrożnie stawiają każdą kolejną literkę tak, by wszystko wyglądało estetycznie i przejrzyście. Dodatkowo często stosują różnego rodzaju podkreślenia oraz znaki graficzne. Tak dokładny proces przygotowywania notatek jest bardzo pracochłonny i zajmuje dużo czasu. Okazuje się jednak, że tak dopracowane materiały są znacznie przystępniejsze niż gotowy wydruk czy notatki pożyczone od koleżanki. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg pamięta, że już coś widział, a co więcej uczestniczył w tworzeniu danej rzeczy i musiał włożyć w to sporo wysiłku, dlatego też znacznie łatwiej jest mu dany materiał przyswoić. Czy forma graficzna ma znaczenie? Tak, ale nie jest ona najważniejsza.

Przede wszystkim, ręczne notatki powinny być czytelne dla osoby, która je sporządziła. O ile sama jest w stanie rozczytać bez wysiłku każde słowo, to wszystko działa tak, jak powinno. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzanie do notatek wszelkiego rodzaju schematów, tabel i grafów. Pozwalają one na lepsze i szybsze przyswojenie danego materiału. Co ciekawe, na jakość nauki ma wpływ nie tylko to, co piszemy, ale także to, gdzie sporządzamy notatki. Ręczne zapiski najlepiej jest sporządzać w dobrej jakości zeszycie w ulubionym formacie. Chodzi tu przede wszystkim o nasz komfort, ponieważ pisanie w zeszycie o słabej jakości kartek lub niewygodnym formacie, może skutecznie zniechęcić do ręcznego notowania. Świetnym wyborem mogą okazać się zeszyty Oxford dostępne w różnych rozmiarach i grubościach.

Czy kolory mają znaczenie?

Wiele osób tworząc staranne notatki, sięga po cienkopisy i zakreślacze pastelowe. Jest to świetny sposób, by późniejsza nauka była jeszcze przyjemniejsza i efektywniejsza. Korzystanie z tego typu artykułów piśmienniczych nie tylko nadaje naszym notatkom bardziej estetyczny wygląd, ale sprawia również, że są one bardziej przejrzyste. Pozwala to na skupienie uwagi głównie na najważniejszych informacjach, a co za tym idzie – lepszym zapamiętywaniu konkretnych wiadomości. Warto wypracować własny system nadawania notatkom koloru. Każdy rodzaj informacji, np. daty powinien mieć przypisany określony kolor. Dzięki temu można w łatwy sposób wyróżnić konkretne dane, a w trakcie nauki łatwiej je znaleźć. Co więcej, używanie ulubionych kolorów w trakcie własnoręcznego przygotowywania notatek sprzyja nabieraniu emocjonalnego stosunku do nich. Dzięki temu, podczas nauki budzą się określone pozytywne emocje, co znacznie ułatwia proces kodowania informacji w mózgu.

W sporządzaniu starannych, kolorowych notatek mogą okazać się przydatne zakreślacze Stabilo o żywych barwach. Aby zapiski były jeszcze bardziej intuicyjne, warto również rysować niewielkie obrazki i schematy. Do tego celu mogą być użyte kolorowe długopisy, mazaki, a nawet kredki ołówkowe. Najważniejsze, by notatki były przejrzyste i treściwe.