Zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł niewyczerpywalnych w budynkach prywatnych z roku na rok przyciągają uwagę coraz większej liczby odbiorców. Temat ten jest szczególnie popularny wśród osób, które planują budowę własnego domu i już na tym etapie pragną dostosować plany do konkretnego sposobu pozyskiwania energii. Nie bez znaczenia są też standardy WT 2021, w ramach których od nowo powstałych budynków będzie wymagane obniżenie zużycia energii pierwotnej do wartości nie większej niż 70kWh/m2/rok. Aby osiągnąć taki poziom, konieczne będzie zapewnienie starannej izolacji budynku, ale to zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilans energetyczny budynku będzie największym ułatwieniem. Warto zatem rozważyć, jakie opcje są dostępne i jakie korzyści za nimi stoją.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków

Obecnie większość z nas ma świadomość, że konwencjonalne źródła energii wyraźnie się kurczą, a ich ceny stale rosną. Ponadto, korzystanie z takich źródeł energii nie ma zbyt wiele wspólnego z obecnymi trendami w ekologii. Nie ma zatem wątpliwości, że coraz więcej osób będzie poszukiwać alternatywy w postaci OZE. W przypadku domów jednorodzinnych prawdopodobnie najpopularniejszą formą pozyskiwania energii z natury jest wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych – ich użytkowanie w budynkach prywatnych jest zresztą szeroko wspierane przez władze lokalne i programy ogólnopolskie. W domach coraz częściej wykorzystuje się pompy ciepła i kotły na biomasę. Czy warto zatem zdecydować się na kredyt na fotowoltaikę, a może lepsza byłaby biomasa? Spróbujmy to rozważyć.

Popularne rozwiązania OZE dla domu

Coraz szerzej znaną alternatywą dla tradycyjnych kotłów na węgiel są kotły na biomasę, której spalanie nie niesie za sobą żadnej emisji CO2, a jej zasoby uznawane są za odnawialne w krótkim czasie. Obecnie używane kotły na pelet drzewny są zbliżone w obsłudze do znanych nam kotłów tradycyjnych, zatem osoby przywiązane do tej formy mogą być zadowolone z takiego rozwiązania. Jest to opcja łatwa i przyjazna w obsłudze, jednak przechowywanie zapasu peletu może wymagać dużej ilości wolnej przestrzeni, a koszty zakupu dobrej jakości biomasy również nie należą do niskich.

Pompy ciepła korzystają z kolei z form energii skumulowanych w otoczeniu (grunt, powietrze, woda). Ogrzewanie z ich pomocą należy do rzeczy wyjątkowo prostych, gdyż dobrze dobrana pompa jest urządzeniem w pełni bezobsługowym. Jest to też urządzenie proekologiczne i daje się łatwo zamontować praktycznie w każdym budynku. Wadą tego rozwiązania są jednak wysokie koszty inwestycji, które zaczynają zwracać się po dość długim okresie użytkowania, a ponadto trzeba pamiętać, że działanie pompy uzależnione jest od dopływu energii elektrycznej.

W przypadku fotowoltaiki uwagę zwracają zależność od nasłonecznienia i wysokie koszty początkowe inwestycji. Wkład finansowy jednak zwraca się dosyć szybko, gdyż z pomocą instalacji można pokrywać zapotrzebowanie na prąd własnego gospodarstwa, ale też oddawać nadwyżkę prądu do dystrybutora, by odebrać ją zgodnie z systemem opustów. Montaż paneli fotowoltaicznych nie należy do trudnych, mocno ingerujących w budynek i zapewnia użytkownikowi dużą niezależność od podwyżek cen prądu na wiele nadchodzących lat. Warto też wspomnieć, że panele nie wymagają częstych prac konserwacyjnych, są mało awaryjne, a dodatkowo wytwarzanie prądu z energii słonecznej przy ich użyciu jest procesem właściwie bezgłośnym.

Wybór OZE – czym się kierować?

Porównując ze sobą korzyści i obostrzenia idące za poszczególnymi rozwiązaniami OZE dla budynków, zauważyć można, że wybór zależy przede wszystkim od preferencji własnych użytkownika, ale też od warunków, w jakich funkcjonować będzie dom zasilany źródłami alternatywnymi. Biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w strefie klimatycznej, która daje nam regularny dostęp do słońca, popularność rozwiązań fotowoltaiki jest w pełni uzasadniona i wydaje się wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem.