Kształcenie architektów jest bardzo ważnym zadaniem środowiska już doświadczonego i wyspecjalizowanego. Po ukończeniu studiów w modelu podstawowym, warto jednak wybrać się także na studia podyplomowe, biznesowe, umożliwiające zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania designem. Architekt jako biznesmen? Czemu nie!

Systemowe ramy kształcenia architektów

Przygotowanie do wykonywania zawodu architekta w Polsce odbywa się w ramach programu skonstruowanego przez rozporządzenie ministra. Architekci znajdują się w wąskiej grupie zawodów, których kształcenie jest unormowane w skali kraju, w celu przestrzegania przyjętych z góry norm. Nakłada to na wszystkie uczelnie wymóg kształcenia architektów zgodnie z jedną obowiązującą podstawą programową.

Nauka architekta nie kończy się jednak wraz ze zdobyciem dyplomu. Musi uczestniczyć w licznych kursach i warsztatach przez całą swoją karierę, ponieważ pojawiają się nowe technologie, trendy i regulacje prawne, z którymi trzeba być na bieżąco, w celu świadczenia profesjonalnego zakresu usług.

Dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli architekt planuje założyć własną firmę jest udanie się na biznesowe studia podyplomowe na kierunku Total Design Management. Znajdziesz je w ofercie Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Stworzone zostały z myślą o architektach, którzy pragną zdobyć doświadczenie w biznesowej dziedzinie. Uzyskać można wiedzę z zakresu projektowania i zarządzania marką lub konkretną usługą. Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą marketingu, rozwoju nowego produktu i wykorzystywania technologii. Są to bardzo przydatne aspekty, które w prowadzeniu biznesu znacząco ułatwią podejmowanie ważnych decyzji.

Biznes w pracy architekta. Jakie ma znaczenie?

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba znać się na technikach zarządzania, marketingu, jak i rozwoju marki. To bardzo trudne dziedziny, do których realizowania należy przygotować się z bardzo dużą starannością. Jeżeli architekt chce zarabiać więcej i rozwijać swoją firmę powinien zdobyć kompetencje do tego niezbędne:

  • zarządzanie operacyjne,
  • zarządzanie marketingowe,
  • badania rynku,
  • zrozumienie potrzeb klienta,
  • rozsądne podejmowanie decyzji finansowych,
  • umiejętność wprowadzania produktu na rynek.

Czerpiąc przyjemność z prowadzenia własnego biznesu, jak i wdrażania wizji kreatywnych można realizować się zawodowo bez większych ograniczeń. Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom swojej kariery, na pewno studia na kierunku Total Design Management Ci w tym pomogą. Pozwolą na usystematyzowanie wiedzy, zdobycie nowej, jak i przygotowanie na nieco innym polu do pracy architekta.

Warto rozwijać w nowoczesny sposób swoją ścieżkę kariery, nie zamykać się jedynie na jedną specjalizację, jaką w tym przypadku jest architektura. Warto także rozbudować swoje umiejętności biznesowe, co znacząco przełoży się na kwestie finansowe. Podejmując mądre decyzje w zakresie zarządzania firmą możesz liczyć na sukces w zawodzie.