Seks to przyjemna czynność, która zbliża do siebie partnerów. Niestety, w niektórych przypadkach może dojść do podrażnień w okolicach intymnych. Wstydliwa dolegliwość często staje się przedmiotem tabu wielu kobiet. Warto jednak wiedzieć, że brak reakcji w przypadku podrażnień miejsc intymnych po stosunku może okazać się powodem wystąpienia licznych dolegliwości o przykrym charakterze. Jakie są przyczyny tego typu zjawiska i co można z nim zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści dzisiejszego wpisu.

Skąd się biorą podrażnienia miejsc intymnych?

Przyczyn powstawania podrażnień w okolicach pochwy może być kilka. Jedną z najpopularniejszych jest niedostateczne nawilżenie miejsc intymnych podczas stosunku. Często bywa, że produkcja naturalnego śluzu jest ograniczona z powodu określonego momentu cyklu, przyjmowania niektórych leków, a także konkretnych zmian hormonalnych. Ma się tu na myśli przede wszystkim miesiączkę, okres ciąży i laktacji czy menopauzę.

 

Innym powodem występowania podrażnień po stosunku jest używanie lubrykantów na bazie silikonu. Zbyt częste ich stosowanie może powodować infekcje dróg płciowych. Jeśli więc korzysta się z tego typu produktów, warto wypróbować lubrykanty na bazie wody bez dodatku cukru i sztucznych aromatów.

 

Podrażnienia pochwy mogą też wynikać ze zbyt intensywnego seksu. Osoby, które preferują silne ruchy podczas zbliżenia są częściej narażone na problemy tego typu. W takim przypadku warto więc korzystać z odpowiednich środków nawilżających błony śluzowe pochwy.

Suchość pochwy – częsty problem po stosunku

Podrażnienia okolic intymnych mogą spowodować wystąpienie różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest suchość pochwy, która wynika z ograniczonej produkcji naturalnego śluzu. Jak rozpoznać tego typu dolegliwość? Objawia się ona następującymi aspektami:

 

  • pieczenie i uczucie suchości w pochwie,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • częste parcie na pęcherz,
  • uczucie dyskomfortu,
  • ból przy stosunku.

 

Suchość okolic intymnych występuje zarówno na skutek zaburzeń hormonalnych, jak i przez przyjmowanie określonego rodzaju preparatów medycznych. Nieleczona może doprowadzić do wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli więc u danej kobiety wystąpiły wyżej wspomniane objawy suchości pochwy, należy niezwłocznie udać się do gabinetu ginekologicznego.

Leczenie suchości pochwy – jak wygląda?

Przykry stan jest w pełni wyleczalny. Aby rozpocząć kurację należy skorzystać z pomocy lekarza. Specjalista wskaże konkretną przyczynę występowania suchości okolic intymnych, a następnie zaproponuje pacjentce wybraną metodę leczenia. Najczęściej w tym celu przepisywana jest maść na suchość pochwy, kapsułki dopochwowe lub żel. Preparaty przeznaczone do leczenia tego schorzenia zawierają w swoim składzie substancje o silnym działaniu kojącym i nawilżającym. Mowa tutaj o pantenolu, kwasie hialuronowym, kwasie mlekowym czy  wyciągach roślinnych np. z rumianku.

Jak uniknąć podrażnień pochwy w przyszłości?

Aby nie narazić się na ponowne podrażnienia po stosunku ważnym jest odpowiednie dbanie o higienę oraz odpowiednie nawilżenie okolic intymnych przed i w trakcie seksu. W tym celu można skorzystać z lubrykantów lub maści na suchość pochwy przepisanej przez lekarza. Warto też ograniczyć noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych włókien. W ten sposób można łatwo uchronić się od podrażnień okolic intymnych w przyszłości.