Trudno wyobrazić sobie polski wolnostojący dom bez ogrodzenia. Konstrukcja tego typu wyznacza bowiem granice naszej własności i chroni przed jej naruszeniem przez niepowołane osoby. Solidne ogrodzenie zapewnia więc poczucie bezpieczeństwa i niezależności. W jaki sposób dopasować je jednak do aranżacji zieleni znajdującej się na posesji?

Popularne typy ogrodzeń

Projektując dom warto przemyśleć jaka elewacja, dach, wykończenie tarasu czy roślinność będą kompatybilne z preferowanym przez nas ogrodzeniem. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od typowego płotu z drewnianych sztachet czy ogrodzenia z siatki, które jeszcze niedawno były niejako wizytówką podmiejskiego domu. Aktualnie królują natomiast ogrodzenia panelowe i nowoczesne ogrodzenia palisadowe.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe posiada szereg zalet. Przede wszystkim uniemożliwia niepowołanym osobom i stworzeniom przedostanie się na teren naszej posesji. Jest ponadto lekkie, wytrzymałe oraz łatwe w instalacji i demontażu. Do wad należy natomiast stosunkowo duża przezierność.

Ogrodzenie panelowe składa się ze stalowych słupków, ewentualnej podmurówki i paneli – złożonych ze stalowych drutów, tworzących stalową kratownicę, która nie będzie stanowić dobrej bariery dla dźwięków dochodzących z ulicy. Czy oznacza to, że ogrodzenia panelowe nadają się tylko do domów zlokalizowanych w cichej i spokojnej okolicy? Niekoniecznie! Z racji na konstrukcję przypominającą kratę do bluszczu, panele mogą tworzyć swojego rodzaju żywopłot. Posadzenie szpaleru krzewów lub pnączy, które oplotą panele, zapewne da nam wytchnienie od zgiełku ulicy, oczyści powietrze z kurzu wzbijanego przez przejeżdżające samochody, zapobiegnie ciekawskim spojrzeniom przechodniów oraz znacząco utrudni niechcianym gościom przejście na drugą stronę płotu. Pnącza to stosunkowo tanie i wygodne rozwiązanie. Rośliny tego typu dzielimy na jednoroczne i wieloletnie. Warto przy tym pamiętać, że o ile pnącza wieloletnie oszczędzają nam pracy związanej z sezonowym sadzeniem nowych roślin, to ich ewentualne usunięcie może okazać się kłopotliwe.

Ogrodzenie palisadowe

Dla tych, którzy ogrodzenie panelowe uznają za niepraktyczne lub nie dość solidne, stworzone zostały nowoczesne ogrodzenia palisadowe. Innowacyjny design utrzymany w duchu minimalizmu, który cechuje tego typu konstrukcje, przypada do gustu wielu osobom. W związku z tym palisadowe przęsła z ocynkowanej stali są oferowane z dopasowanymi bramami i furtkami na wymiar, w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Płoty te nie są tak ażurowe, jak ogrodzenia panelowe, ale w tym przypadku również warto pokusić się o posadzenie roślin pnących w jego otoczeniu. Spełnią one te same funkcje, co w przypadku paneli, a do tego urozmaicą wygląd płotu od strony posesji. Natomiast posadzenie drzew liściastych typu głóg pospolity, dzika róża czy lipa drobnolistna albo iglastych, takich jak świerk czy jodła w zwartym szpalerze, uatrakcyjni wygląd naszej posesji z każdej strony. Mniej wymagającym rozwiązaniem będzie zasadzenie pnączy jednoletnich, które nie będą wymagały zrywania, gdy zdecydujemy się na konserwację lub wymianę ogrodzenia.

Dobór ogrodzenia jest kwestią, której nie da się odgraniczyć od sposobu aranżacji zieleni na działce. Ogrodzenia panelowe i palisadowe najlepiej prezentują się w otoczeniu iglastych drzew i krzewów lub pnącej roślinności.