Wykładziny obiektowe charakteryzują się dużą odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, która jest tak ważna w lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu. Produkty tego typu przeznaczone są do obiektów użyteczności publicznej, biur, szkół, teatrów, kin, hoteli czy restauracji. Wykładziny nie powinny szybko ulegać zabrudzeniom, ścierać się, zniekształcać w trakcie użytkowania czy poddawać uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto każda z tkanin powinna posiadać atesty na trudnopalność i antyelektrostatyczność oraz atest higieniczny.

Pranie wykładzin obiektowych

Bez względu na jakość wykładziny, tekstylia tego typ należy regularnie czyścić i prać. Dbałość o profesjonalne czyszczenie wykładzin biurowych jest obowiązkiem każdego pracodawcy, administratora czy właściciela obiektu. Systematyczne sprzątanie powierzchni zajmowanych przez wykładziny pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie na długo oraz zachowanie walorów estetycznych i zdrowotnych. Okresowe pranie wykładzin biurowych zdecydowanie przedłuża ich funkcjonalność i w ostatecznych rozrachunku przynosi wymierne korzyści i to bez względu na koszt prania.

Jak przebiega pranie wykładzin na metry?

Na polskim rynku w ostatnich latach pojawiło się sporo firm zajmujących się profesjonalnym sprzątaniem, w tym praniem wykładzin w obiektach publicznych. Usługa tego typu wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania pracowników, ale też specjalistycznego sprzętu i właściwych środków czyszczących. Pranie wykładzin w biurach musi przebiegać sprawnie i szybko, a wykładzina prawie natychmiast powinna być zdatna do użytkowania. Z tego powodu wybór profesjonalnej firmy do wykonania tej czynności, jest kluczowy dla powodzenia całej operacji.

Profesjonalna firma sprzątająca zachowuje określoną logistykę czynności. Najpierw wykonywana jest próba wykładziny i dobór detergentów, czyli rozpoznanie rodzaju włókna oraz sprawdzenie jego stabilności. Zasadniczo jest to moment, gdy należy wybrać właściwą technikę pracy, dobrać sprzęt i środki czyszczące oraz zaplanować właściwe ich stężenie. Odkurzanie wykładziny to drugi etap usługi. Wykonywane jest ono za pomocą przemysłowych odkurzaczy, które rozczesują runo, zbierają wszelkie zabrudzenia, a nawet drobinki piasku nanoszonego na butach i wbite głęboko w runo wykładziny. Trzeci etap to wstępne rozpuszczanie brudu pokrywającego wykładzinę. Na odkurzoną powierzchnię nanosi się prespray, czyli preparat czyszczący o wysokim stężeniu, który w ciągu kilku minut powinien rozpuścić zanieczyszczenia. Gdy powierzchniowe zabrudzenia zostaną wstępnie rozpuszczone, kolejną czynnością jest wtarcie preparatu w głąb runa wykładziny za pomocą szorowarki ze szczotkami o twardości odpowiednio dobranej do danej powierzchni. Pranie wykładzin obiektowych, szczególnie mocno zabrudzonych, wymaga też użycia specjalnych odplamiaczy, których rodzaj, stężenie i zawartość należy dopasować do rodzaju wykładziny. Odplamiacze skutecznie usuną plamy po napojach, gumie do żucia, wosku, plasteliny, smarach, tłuszczach, pisakach, tuszu czy tonerach. Użycie ich wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Na koniec pranie wykładzin na metry wymaga wypłukania wszystkich rozpuszczonych zabrudzeń, ale też użytych środków chemicznych, przy pomocy ekstraktora pracującego pod ciśnieniem. Wtłacza on roztwór środka czyszczącego w runo, a następnie zasysa go do oddzielnego zbiornika, razem z rozpuszczonym brudem.

Pranie wykładzin biurowych, w tak specjalistyczny sposób gwarantuje ich pełne bezpieczeństwo i czystość. Sam proces nie jest ponadto czasochłonny, więc zabiegi pielęgnacyjne tego typu mogą być z powodzeniem powtarzane raz na 3-6 miesięcy. Warto podkreślić, że pranie wykładzin w biurach jest stosunkowo niedrogie w porównaniu do kosztów wymiany trwale zabrudzonej i widocznie uszkodzonej wykładziny.

źródło: damat.pl – Centrum Prania Dywanów