Miałeś długi i męczący dzień? Marzysz tylko o tym, aby zdjąć ubranie służbowe, wyłączyć telefon i położyć się do łóżka z książką lub e-bookiem w dłoni? Jeśli dodatkiem będzie ciepłe i kojące światło sączące się z lampki nocnej umieszczonej na nocnej szafce, scenariusz ten może okazać się najlepszym sposobem na relaks i zregenerowanie sił. Dobór odpowiedniej lampki nocnej z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Istnieje jednak szereg ważnych zasad, którymi warto kierować się przy zakupie lampki, aby wieczory w zaciszu sypialni były przyjemne i bezpieczne dla przepracowanych oczu.

Zdrowe oczy ponad wszystko

Do dziś wielu z nas pamięta tekst mamy, która krzyczy z drugiego pokoju późnym wieczorem: „tylko nie czytaj długo, bo zepsujesz sobie oczy”. Oczywiście mamy zawsze mają rację, dlatego również w tym przypadku znajdziemy ziarnko prawdy. Źle dobrana lampka nocna dla mola książkowego może zakończyć się dużą wadą wzroku, bólami głowy czy bezsennością. Oświetlenie do czytania w sypialni powinno zatem zapewniać dobrą widoczność czytanego tekstu, a tym samym zapobiegać szybkiemu męczeniu się oczu. W zależności od odległości lampki od łóżka powinna ona zostać wyposażona w żarówkę o mocy od 40 do 80 W. Najlepiej, żeby światło miało lekko żółtą, ciepłą tonację. Bezwzględnie należy zadbać o to, aby żarówka nie świeciła prosto w oczy. Idealnym rozwiązaniem będą zatem lampki regulowane, które poprzez zastosowaną opcję zmiany wysokości i pozycji abażura, mają zmienny kąt padania światła.

Atmosfera i estetyka

Odpowiedni klimat i przyjemna atmosfera są oczywiście najbardziej pożądanymi atrybutami w sypialni. Rozproszone światło koi i wycisza, przygotowując nas do snu. Gra światła i cieni powinna pozytywnie wpływać także na nastrój i samopoczucie. Należy jednak pamiętać również o walorach estetycznych oświetlenia. Lampki nocne powinny być dopełnieniem wystroju sypialni. Do wnętrz tradycyjnych odpowiednie będą niewysokie lampki nocne z kryształowym abażurem umieszczone na stoliku przy łóżku lub kinkiety naścienne o klasycznym designie. W przestrzeniach bardziej nowoczesnych możemy pokusić się o lampy podłogowe o minimalistycznym wzornictwie.

Wygodne gadżety

Postęp technologiczny wymusza nowoczesne rozwiązania również w branży oświetleniowej. Dodatkowe, niestandardowe funkcje, w które niejednokrotnie wyposażono lampki nocne, mogą okazać się niezwykle użyteczne. Przykładowo lampki ze ściemniaczem dotykowym sprawią, że za pomocą jednego dotknięcia zmienisz natężenie światła i dostosujesz jego moc w zależności od aktualnych potrzeb. Natomiast lampkę reagującą na klaśnięcie w dłonie zgasisz bez wychodzenia z łóżka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampki nocnej?

W pierwszej kolejności zwykle zwracamy uwagę na design, gdyż lampka nocna musi pasować do wystroju wnętrza. Niestety dopiero później zastanawiamy się nad parametrami technicznymi. Lampka powinna być wykonana z dedykowanych dla niej materiałów, które wykazują odporność na ciepło wytwarzane przez żarówkę oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na specyfikację każdego urządzenia oświetleniowego, a w szczególności na maksymalną moc żarówki, która może zostać w nim zainstalowana.

Coś dla naszych milusińskich

Dziecięca lampka nocna to zdecydowanie najbardziej przyjemny zakup oświetleniowy do domu. Wszystkie kolory tęczy, rysunki ulubionych bohaterów bajek, kolorowe migające światełka, przelewający się wewnątrz kolorowy żel czy urocze kształty lampek, uruchamiają w nas wewnętrzne dziecko. To zrozumiałe, że chcemy, aby nasza pociecha, zasypiając, miała uśmiech na twarzy i dobry nastrój gwarantujący spokojny sen. Warto, aby dziecięca lampka nocna wyposażona była w czujnik ruchu i czujnik zmierzchowy. Wbudowany czujnik zmierzchowy powoduje bowiem, że lampka włącza się automatycznie przy zmniejszonym natężeniu światła, a czujnik ruchu zareaguje przykładowo, gdy dziecko wstanie w nocy do łazienki.

Wybierając lampkę nocną, warto zatem zwrócić uwagę, nie tylko na jej design, ale przede wszystkim na funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania.

źródło: hurtelektryczny.pl – elektryczny sklep internetowy