Budowa domów to długotrwały, pracochłonny proces, podczas którego należy dopilnować wielu formalności. Jednym z etapów powstawania budynków jest hydroizolacja fundamentów, czyli zabezpieczenie ich przed wpływem wilgoci. Jakie wyróżniamy rodzaje izolacji, czym charakteryzuje się izolacja ciężka i kiedy najlepiej ją stosować? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć!

Rodzaje izolacji w budownictwie

Na początek przybliżmy najczęściej używane typy hydroizolacji. Niezależnie od tego, czy stawiamy fundamenty pod dom jednorodzinny, lokal usługowy czy warsztat wyróżnia się trzy główne rodzaje izolacji: lekka, średnia i ciężka. To, którą z nich wybierzemy, zależy głównie od poziomu wilgoci, jaki występuje w miejscu budowy. Im większe zawilgocenie, tym bardziej szczelna powinna być hydroizolacja budynku.

Izolację lekką i średnią wykorzystuje się w takich lokalizacjach, gdzie wskaźnik wilgoci oraz poziom wód gruntowych nie są zbyt wysokie. Natomiast w skrajnych sytuacjach, kiedy budynek stawia się na terenach o dużej wilgotności, z pomocą przychodzi izolacja ciężka.

Izolacja ciężka — cechy charakterystyczne

Izolacja ciężka stanowi najlepszą ochronę przeciwko zawilgoceniu. Zazwyczaj składa się z dwóch części: izolacji poziomej i pionowej. Pierwsza z nich jest solidną barierą wodną, mającą za zadanie nieprzepuszczanie wilgoci do wnętrza ścian budynku. Z kolei druga chroni całą konstrukcję przed naporem wody.

Jakie cechy charakterystyczne posiada izolacja ciężka? Spośród innych typów izolacji wyróżniają ją m.in.:

  • wykonanie ze zbrojonego, wodoszczelnego betonu,
  • odporność na ciśnienie wywierane przez wodę,
  • dodatkowe uszczelnienie w postaci papy lub folii,
  • duża wytrzymałość na uszkodzenia,
  • długoletnia trwałość.

Najprościej rzecz ujmując, izolacja ciężka to maksymalnie wzmocniony, całkowicie wodoszczelny rodzaj hydroizolacji, który skutecznie ochrania nie tylko przed wilgocią, ale też przed zawaleniem się budynku.

Kiedy stosować izolację ciężką?

W jakich przypadkach izolacja ciężka to najlepsza opcja? Przede wszystkim wtedy, gdy w miejscu budowy poziom wód gruntowych stale sięga poziomu piwnicy, np. na terenach podmokłych, zagrożonych zalaniem lub znajdujących się w pobliżu dużych zbiorników wodnych. W takim wypadku liczy się jak największa ochrona fundamentów przed wpływem wilgotności, ponieważ wilgoć może z łatwością przedostawać się po ścianach i z biegiem czasu powodować znaczne uszkodzenia konstrukcji. Z tego powodu niezbędna tutaj jest całkowita bariera wodna, dzięki której budynek pozostanie w stanie nienaruszonym na długie lata.

Podsumowując, spośród trzech najczęściej stosowanych w budownictwie typów hydroizolacji, izolacja ciężka jest najbardziej wytrzymała, solidna i wodoszczelna. Jej cechy charakterystyczne sprawiają, że idealnie sprawdza się w ekstremalnych sytuacjach, na terenach o wysokim wskaźnikach wilgotności. Warto z niej skorzystać, jeśli planuję się budowę w miejscach, gdzie występuje duże ryzyko pojawienia się powodzi lub wylewów rzek.