Podczas analizowania rynku nieruchomości klienci biur deweloperskich zwracają uwagę nie tylko na metraż, położenie mieszkań, czy też lokalizację. Coraz ważniejsze stają się kwestie związane z otoczeniem, a także wszelkimi elementami dodatkowymi. Mowa tu także o dostępności garażu. Czy warto dopłacić za własne miejsce? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście!

Jak można się domyślić, kwestią, która w większości przypadków utrudnia podjęcie decyzji o zakupie mieszkania w bloku z garażem, jest cena. Wynosi ona przeważnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podczas zaciągania kredytu hipotecznego kwota ta nie doprowadzi do znacznego wzrostu raty, w nieco innej sytuacji są jednak osoby kupujące nieruchomość za gotówkę.

Niemniej, niezależnie od sposobu finansowania, warto wskazać kluczowe zalety tego rozwiązania, które być może pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Mieszkanie z garażem – zawsze dostępne miejsce parkingowe

 Mieszkańcy dużych miast doskonale znają problemy z parkowaniem. Zwłaszcza przy sporych osiedlach, gdzie swoje samochody zostawiają nie tylko mieszkańcy, ale też osoby postronne. W efekcie po powrocie z pracy często trzeba poświęcić od kilku do nawet kilkudziesięciu minut na to, aby znaleźć kawałek wolnego miejsca do parkowania. Bywa to naprawdę irytujące.

Właściciele własnego miejsca garażowego nie muszą się tym przejmować. Parkują wtedy, kiedy chcą, bez tracenia czasu i nerwów. Warto podkreślić, że samochodów cały czas przybywa, a miasta (zarówno te małe, jak i duże) wydają się mieć poważne problemy z tworzeniem nowych powierzchni parkingowych. A nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Garaż w bloku mieszkalnym = większe bezpieczeństwo

 Łatwość i szybkość parkowania to nie wszystko. Pod uwagę trzeba wziąć również znacznie mniejsze ryzyko kradzieży oraz uszkodzenia pojazdu. Korzystając z parkingu publicznego, zawsze narażasz się na nieprzewidziane sytuacje. Dotyczą one między innymi stłuczek, czy też uszkodzeń spowodowanych przez nieuważnych przechodniów.

Do tego dochodzi zawsze realne ryzyko kradzieży. Szczególnie obecnie, gdy złodzieje korzystają z coraz nowszych, doskonalszych metod otwierania zamkniętych aut. Sposób „na walizkę” jest jednym z nich – polega on na przechwytywaniu sygnału kluczyka, co pozwala na bezinwazyjne, błyskawiczne odblokowanie zamka. Złodziej podchodzi do samochodu i otwiera go, jakby był właścicielem. Nie wzbudzając żadnych podejrzeń, odjeżdża z Twoją własnością.

W przypadku posiadania miejsca garażowego tego typu sytuacje zdarzają się znacznie rzadziej. Pojazd znajduje się w monitorowanej (czasem także strzeżonej), zamkniętej przestrzeni, do której znacznie trudniej się dostać. Niezbędny jest pilot otwierający bramę, a samo uzyskanie dostępu do auta wiąże się ze znacznie większym ryzykiem. Wszystko to sprawia, że ryzyko kradzieży samochodu jest niższe.  

Pozostałe korzyści posiadania mieszkania z miejscem garażowym

 Do informacji, które zostały podane powyżej, warto dodać jeszcze kwestie praktyczne. Gdy auto znajduje się „pod dachem”, nie jest narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. W okresie zimowym nie musisz więc tracić czasu na skrobanie szyb, natomiast w lecie wnętrze pojazdu nie nagrzewa się od słońca. Do tego wszystkiego dochodzi wilgoć, grad, czy też liczne zabrudzenia – pojazd garażowany zużywa się znacznie wolniej, dzięki czemu posłuży przez znacznie dłuższy czas.

Nie należy zapominać także o tym, że mieszkanie z własnym miejscem garażowym to znacznie atrakcyjniejsza inwestycja, która może zapewnić wyższą stopę zwrotu. Wiedzą o tym doskonale osoby, które szukają nieruchomości pod wynajem.

Jak więc widać, mieszkanie z garażem zapewnia mnóstwo korzyści, o których warto pamiętać podczas analizowania sytuacji na rynku nieruchomości. Podane przez nas informacje na pewno pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

źródło: SŁAWBUD developer Łomianki