Nawyki żywieniowe często wpływają nie tylko na naszą wagę, ale również na komfort życia i ogólne samopoczucie. Aby poprawić funkcjonowanie organizmu, decydujemy się na różnorodne diety. Ostatnio coraz więcej słyszy się o diecie paleo. Dziś skupimy się na zasadach żywienia, które się z nią wiążą.

Co oznacza paleo?

Dieta paleo ma coraz więcej zwolenników. Za jej twórcę uznaje się Lorena Cordain’a, profesora wykładającego na Uniwersytecie w Colorado. Zgodnie z jego poglądami, dieta paleo to sposób żywienia, do którego człowiek przystosowany jest genetycznie. Przypadłości towarzyszące współczesnemu człowiekowi wynikają z jedzenia niewłaściwych produktów, dlatego profesor poleca wrócić do sposobu żywienia, obowiązującego w paleolicie (stąd właśnie pochodzi nazwa diety).

W porównaniu do typowo odchudzających diet w paleo stosuje się stosunkowo dużo białka zwierzęcego. Wybiera się produkty, które bogate są w witaminy i minerały.  W diecie paleo, oprócz konkretnych zasad żywienia, podkreśla się również rolę odpowiedniej ilości snu (minimum 8 godzin snu na dobę). Ważne jest również zrezygnowanie z wszelkich konserwantów, nie tylko tych występujących w pożywieniu, ale również tych, które spotkać można w kosmetykach.

Zasady diety paleo

W diecie paleo poleca się wysokobiałkowe produkty zwierzęce. Do tej grupy zaliczyć można kraby, krewetki, małże i inne owoce morza. Dobrym rozwiązaniem jest również drób, a zwłaszcza pierś indyka i kurczaka. Bogate w białko są również chuda wołowina i wieprzowina. Podczas diety paleo nie powinno się zapominać również o rybach (łosoś, flądra, halibut, tuńczyk i inne). Planując jadłospis paleo trzeba uwzględnić też jajka z chowu ekologicznego.

Paleo podkreśla, jak ważne dla właściwego działania organizmu jest spożywanie warzyw i owoców. Zaleca się jedzenie np. cebuli, brokułów, kalafiora, buraków, selera, bakłażanów, marchwi i szpinaku. Poleca się wszystkie owoce, z wyjątkiem tych najbardziej kalorycznych, czyli bananów, winogron, mango, czereśni i owoców suszonych. W paleo węglowodany czerpie się właśnie z owoców i warzyw, jednak z tej drugiej grupy wyłącza się bulwy bogate w skrobię. Tłuszcze w diecie paleo powinny być przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o tłuszcze roślinne, warto zadbać o spożywanie orzechów włoskich i laskowych, awokado, oliwy z oliwek i oleju kokosowego. W paleo preferuje się umiarkowaną ilość tłuszczów – przeważać mają te jedno- i wielonienasycone oraz te zawierające kwasy omega-3 i omega-6.

Brak przetworzonych produktów

W paleo całkowicie wyklucza się produkty przetworzone. Jeśli decydujemy się na taki sposób żywienia, musimy zrezygnować z produktów konserwowych i wszystkich gotowych dań, które kupujemy w sklepie, a następnie podgrzewamy w piekarniku lub w mikrofalówce. Ten sposób żywienia wyklucza również spożycie alkoholu, soli, słodyczy, nabiału, produktów zbożowych, roślin strączkowych (oprócz fasolki szparagowej) oraz produktów zawierających drożdże.

Przestrzeganie zasad tej diety może łagodzić takie objawy ze strony układu pokarmowego, jak refluks czy wzdęcia. Paleo łagodzi poważniejsze choroby, takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy stany zapalne tarczycy. Poza tym, stosując paleo, możemy spodziewać się utraty tkanki tłuszczowej – szacuje się, że w naturalny sposób można tracić ok. 3 kg miesięcznie. Wszystko dzięki temu, że białko oraz duża ilość błonnika z warzyw zmniejszają apetyt i przyspieszają przemianę materii. Paleo pomaga też utrzymać stały poziom energii w ciągu dnia. Jeśli zależy Ci na którymkolwiek z tych efektów, warto wypróbować tę dietę przez kilka tygodni i sprawdzić, w jaki sposób zareaguje organizm.

Inspirowane: paleocatering24.pl – dieta paleo