Planowanie budowy to duże przedsięwzięcie logistyczne. Odpowiednia firma budowlana musi zająć się pozyskaniem wielu materiałów i półproduktów, które będą stanowić fundament nowego budynku. Pod czujnym okiem architekta może powstać wtedy kolejny dom czy przestrzeń handlowa. Jednym z punktów, o których należy pamiętać, zajmując się budową, jest pozyskanie dobrej jakości szalunków, które są niezbędne w procesie wznoszenia budynków.

Czym właściwie są szalunki?

Szalunek to nazwa określonej konstrukcji, wytworzonej z wytrzymałego materiału, która ustawiona pionowo lub poziomo pomaga wykonywać konkretne prace budowlane. Na budowach najczęściej można spotkać szalunki stworzone z desek, ale dostępne są też te wytwarzane z aluminium, metalu czy sklejki wodoodpornej. Szalunki dzielimy na ścienne, stropowe i wykopowe.

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne to stawiane pionowo konstrukcje, które mają za zadanie zabezpieczyć otwory w ścianach. Do tego nadają mieszance betonowej odpowiedni kształt. Jeśli chodzi o gabaryty, to szalunki ścienne dzielimy na lekkie i ciężkie. Te lekkie mogą być zamontowane bez pomocy dźwigów i podnośników.

Szalunki stropowe

Szalunki stropowe są układane poziomo podczas tworzenia pięter budynków. Ich zadaniem jest podtrzymanie konstrukcji stropu, który jest z kolei elementem budowy tworzącym piętra, przenoszącym ciężar materiałów budowlanych na pionowe obiekty nośne.

Szalunki wykopowe

Szalunki wykopowe to bardzo często wykorzystywane konstrukcje, służące do zabezpieczenia wszelkiego rodzaju terenów, na których trwają wykopy. Dzięki nim ziemia nie osypuje się w miejscu trwania prac. Dzielimy je na lekkie (wykorzystywane np. przy budowie kanalizacji), średnie (w budowach budynków mieszkalnych) oraz ciężkie (używane m.in. przy stawianiu wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych).

Wielokrotność użycia szalunków

Większość szalunków używanych jest więcej niż jeden raz w trakcie różnych budów. Stąd dostępne są z łatwością dobrej jakości szalunki na wynajem. Fachowo szalunki dzielimy na indywidualne i inwentaryzowane. Indywidualne to te o określonym kształcie, które należy rozmontować, aby ich elementów użyć ponownie w budowie. Inwentaryzowanych można używać w niezmienionej formie przy wielu pracach.

Sposób zmieniania lokacji szalunków

Szalunki można przemieszczać na trzy określone sposoby. Szalunki ślizgowe to takie, które przeciąga się w granicach konstrukcji bez potrzeby zmieniania ich postaci. Często wciąga się je w górę. Szalunki przesuwane, jak wynika z nazwy, przesuwa się w oryginalnej postaci. Natomiast szalunki przestawne wymagają od operatorów demontażu i ponownego montażu w innej lokacji budowy.

Podsumowanie

Szalunki to konstrukcje, które pomagają w procesie budowy. Wyróżniamy m.in. szalunki wykopowe, szalunki stropowe oraz szalunki ścienne. Takie konstrukcje możemy wykorzystywać wielokrotnie, dlatego istnieją łatwo dostępne szalunki na wynajem. Mogą być one stworzone np. z desek, metalu, aluminium czy wodoodpornej sklejki. Ze względu na sposób przemieszczania dzielimy je na przesuwne, przestawne i ślizgowe.