Czujnik koloru służy do wykrywania dowolnej barwy na danej powierzchni czy obiekcie. Rozpoznają one kolor poprzez oświetlenie badanego obiektu, a następnie odebranie odbitego promieniowania. Długość fali wskazuje nam informację o kolorze obiektu. Czujniki posiadają zapisane wcześniej wzorce (czasami dodatkowo użyty jest do tego internet, jeżeli mają opcję weryfikacji on-line), z którymi porównują uzyskane dane. Dzięki temu możemy zautomatyzować nasz proces, czyli zakupione narzędzie zweryfikuje obecności danego obiektu przez kolor.

Działanie czujnika koloru

Najprostszy czujnik składa się z dwóch elementów: oświetlacza i detektora.

Dioda – najczęściej podczerwieni IR pełni rolę oświetlacza, która emituje światło monochromatyczne w stronę danego obiektu. Dzięki temu część promieniowania się odbija. Do detektora dociera więcej lub mniej światła odbitego. Wszystko zależne jest od współczynnika światła odbitego do pochłoniętego.

Detektorem intensywności określonego koloru jest za to czujnik linii. Oświetlenie powierzchni czynnej detektora określa wielkość elektryczną detektora. Na tej podstawie możemy określić jasność obiektu dla długości fali, jaką generuje emiter.

Kolor biały powoduje maksymalne odbicie wszystkich składowych koloru i najwięcej światła odbitego trafia do detektora. Biorąc to pod uwagę, w detekcji koloru przyjmuje się model koloru RGB.

Do czego służy czujnik koloru?

Czujniki koloru są powszechnie stosowane w przemyśle oraz w wielu innych gałęziach gospodarki. Z roku na rok znajdują zastosowanie w coraz nowszych rozwiązaniach. Sprawdzają się w takich czynnościach jak:

  1. Kontrola jakości – mogą odkryć, czy dany produkt jest świeży przez weryfikacje barw w produktach spożywczych. Na taśmach produkcyjnych mogą kontrolować, czy konkretne elementy są poprawnie ułożone, jak i czy nie nastąpiła pomyłka w błędnym rozpoznaniu różnic między kolorami.
  2. Identyfikacja komponentu i produktu – czujniki koloru pomagają często w przemyśle motoryzacyjnym. Kolor metaliczny jest bardzo trudny do odróżnienia. Często mamy problem w identyfikacji odcieni szarości lub złota, a jest to jeden z istotniejszych kroków przy doborze na przykład lusterek do kompletowanego samochodu, tak żeby kolor zgadzał się z odcieniem karoserii. Bardzo usprawnia i uelastycznia to pracę, przez co obniżamy koszty produkcji.
  3. Wykrywanie wady – dzięki precyzji jest w stanie wykryć wiele zmian na produktach, których nie powinno być. Sprawdził się na przykład w znalezieniu wadliwych płyt PBC.
  4. Nieprawidłowo umieszczona etykieta – wykrywanie jest stabilne, ponieważ zmiana kolorów produktu nie ma wpływu na rozpoznawanie koloru etykiet.
  5. Kontrola montażu części – czujniki koloru charakteryzuje się zwiększoną zdolnością wykrywania, więc nie ma problemu z kontrolowaniem na przykład ciemnych elementów w montażu.

I wiele więcej. Czujnik koloru tak naprawdę możemy użyć prawie wszędzie. Wszystko zależy od wyobraźni i aktualnych potrzeb.