Widły do wózka widłowego są najczęściej wybieranym osprzętem do wszelkiego rodzaju maszyn. Widły do palet to jeden z najistotniejszych elementów budowy wózka widłowego – odpowiadają za załadunek, rozładunek oraz transport na terenie hal produkcyjnych i magazynów.

Główne rodzaje wideł stosowane w urządzeniach transportu bliskiego

Widły standardowe do wózków widłowych są tradycyjnymi elementami, które możemy zamontować samodzielnie, zawieszając je na tzw. karetce (czyli na płycie czołowej) każdego pojazdu. Każda klasa karetki jest w tym przypadku niezwykle ważna, bowiem niewłaściwe i nieumiejętne określenie tego parametru, może powstrzymać zakup prawidłowej wysokości wideł, a w efekcie – także ich montaż. Oprócz najbardziej popularnych standardowych wideł do wózków widłowych możemy wymienić inne ich rodzaje.

Widły z zaczepem typu PIN charakteryzują się wąskim otworem, który przechodzi przez szerokość wideł i służy do ich zawieszenia na wózku.

Widły przykręcane możemy przede wszystkim spotkać w wózkach widłowych, które wyposażone są w osprzęt dodatkowy np. pozycjoner, ścisk z widłami, albo obrotnice z widłami Każda z firm zajmująca się produkcją osprzętu dodatkowego z wykorzystaniem wideł przykręcanych wykorzystuje oddzielne rozstawy otworów. Wynika to z konstrukcji oraz przeznaczenia konkretnego urządzenia. Zdarza się, że część pionowa wideł posiada inną szerokość niż część robocza.

Widły do pozycjonerów posiadają w swojej budowie tzw. pozycjoner wideł, który umożliwia hydrauliczne zbliżenie lub oddalenie wideł do siebie, razem albo pojedynczo. W głównej mierze jest to przydatne w przypadku palet, które różnią się między sobą rozmiarem. Widły do pozycjonerów są masowo wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłowych takich jak: rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo, a nawet przy produkcji żywności i napojów.

Widły bez zaczepów wykonane są z wysokiej jakości stali, odpornej na zużycie mechaniczne.

Widły antystatyczne, wyposażone zostały w specjalną powłokę antystatyczną, która ma chronić miejsca i strefy szczególnie zagrożone wybuchem

Widły składane za pomocą układu hydraulicznego, przeznaczone są przede wszystkim do transportu przedmiotów gabarytowych takich jak: bele słomy, siana czy kiszonki. Starannie i solidnie wykonana konstrukcja pozwala zapewnić bezproblemowe użytkowanie.

Widły ważące to rodzaj wideł, które zostały wyposażone w mobilne systemy ważące. Są to inteligentne wagi zintegrowane we wszystkich dostępnych typach wózków widłowych na naszym rynku.

Regeneracja wideł – sposób na oszczędności

Bardzo ważnym tematem w każdej wykonywanej pracy są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego warto pamiętać, że każde widły do wózka widłowego powinny być poddawane stałej konserwacji. To, w jaki sposób będzie przeprowadzona regeneracja wideł, będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób kierujących wózkiem oraz znajdujących się w jego pobliżu. Przy transporcie ładunku, który bardzo często może ważyć kilka ton, pracownicy muszą mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa. Wiadome jest, że to widły przyjmują cały ciężar przemieszczanego obiektu, a ich uszkodzenie mogłoby wiązać się z dużym zagrożeniem, które w najlepszym wypadku miałyby wymiar li tylko materialny.

Wybierając odpowiedni rodzaj wideł do wózka widłowego, będziemy mieć pewność, że prace związane z magazynowaniem, przechowywaniem oraz rozładunkiem towarów będą  przebiegać zdecydowanie sprawniej i szybciej.