Piękna drewniana podłoga jest często wizytówką domu i dumą jej właściciela, jednak w miarę użytkowania, nawet tego najbardziej ostrożnego, będzie narażona na zarysowania powstające w różnych okolicznościach. Co zrobić, aby właściwie się przed nimi zabezpieczyć? Jak odpowiednio chronić drewniane powierzchnie? Czy możliwe jest samodzielne usuwanie rys? Jak się do tego odpowiednio zabrać?

Powstawanie zarysowań na drewnianej podłodze

 Aby rozwiązać jakikolwiek problem, najczęściej trzeba sięgnąć do przyczyny jego powstawania. Rysy nie biorą się znikąd! Najczęstszą przyczyną powstawania rys na naszych podłogach jest brak codziennej pielęgnacji podłogi. Największym wrogiem drewnianych powierzchni jest piasek, wnoszony codziennie z zewnątrz do naszych mieszkań i domów na naszym obuwiu. Działa mniej więcej jak papier ścierny, doprowadzając do powstawania licznych mikrouszkodzeń, a w konsekwencji do nieestetycznego ścierania się drewna. Wiele w materii powstawania uszkodzeń może sprawić także samo obuwie, w którym chodzimy po naszym mieszkaniu, ale także nasi domowi pupile. Zarówno obcasy, jak i zwierzęce pazury uszkadzają drewniane podłogi w znacznym stopniu, doprowadzając do odkształceń i zarysowań o średniej głębokości. Duże rysy i uszkodzenia powstają najczęściej w wyniku przesuwania mebli: nóżki, krawędzie, bądź wystające śruby są sprawcami najgłębszych i najpoważniejszych zarysowań.

Sposoby na zapobieganie rysowaniu się podłogi

Zapobieganie rysom jest o wiele łatwiejsze w wykonaniu niż samo im przeciwdziałanie w momencie, kiedy się już pojawią. Przede wszystkim warto zastosować filcowe podkładki pod meble, przeciwdziałające rysom i odkształceniom. Przy drzwiach wejściowych dobrze położyć dodatkowe wycieraczki na obuwie, a same buty ściągać przed wejściem do dalszych pomieszczeń. Przestrzenie szczególnie narażone na zarysowania można ochronić za pomocą przezroczystych mat. Zabezpieczą one przed wzmożonym ruchem w danej przestrzeni równie dobrze jak przed fotelem na kółkach, który może doszczętnie zniszczyć przestrzeń wokół biurka. Do czyszczenia i pielęgnacji warto stosować środki i materiały przeznaczone wyłącznie dla podłóg drewnianych. Preparaty konserwujące i renowujące do podłóg lakierowanych i olejowanych mogą znacznie wydłużyć żywotność drewna. Warto pamiętać, że nawet miotła lub szczotka z za twardym włosiem może doprowadzać do powstawania rys! Dlatego dobrze zaopatrzyć się w takie materiały do sprzątania, które będą odpowiednie dla Twojej drewnianej podłogi.

Samodzielne pozbywanie się rys z powierzchni drewnianych

Sposób radzenia sobie z zarysowaniami będzie zależał w dużej mierze od doboru zabezpieczenia drewna, na które postawiliśmy przy wyborze podłogi. Dużo łatwiej poradzić sobie z zarysowaniami i innego rodzaju odbarwieniami na podłogach olejowanych – zwyczajowo wystarczy nanosić punktowo olej, aby uzupełnić strukturę uszkodzonych miejsc. Dla posiadaczy podłóg woskowanych stworzono specjalne emulsje umożliwiające wypełnianie rys i zapobiegające ich ponownemu pojawianiu się. Niestety, przy podłogach lakierowanych sprawa nie jest już taka prosta. Jeśli rysy są małe i niezbyt głębokie, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych pisaków do rys na drewnie. Za jego pomocą, po wyborze odpowiedniego odcienia, można uzupełnić naruszoną powierzchnię – a to dzięki znajdującemu się w jego składzie szybkoschnącego lakieru. Pisaki można zakupić w specjalistycznych sklepach, jednakże gama ich kolorów jest w pewnej mierze ograniczona, a skuteczność wysoka jedynie przy niewielkich zarysowaniach. Jeśli nasza podłoga posiada głębokie rysy lub jej stan jest mocno naruszony przez czas i złą konserwację, najlepszym rozwiązaniem będzie wycyklinowanie całości, oczyszczenie i położenie nowej warstwy lakieru. Niestety takiego zabiegu nie można dokonać punktowo – w najbardziej zniszczonych miejscach – najczęściej konieczne jest zeszlifowanie całej powierzchni w pomieszczeniu, w którym znajdują się widoczne uszkodzenia. 

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych