Wysypka po zbliżeniu występuje niezwykle często i zwykle wiąże się z przykrymi dolegliwościami takimi jak obrzęk czy świąd. Nie należy jednak panikować, bo nie zawsze świadczy to o poważnej chorobie intymnej. Warto poznać najczęstsze powody występowania wysypki po seksie i wcześnie rozpocząć działania profilaktyczne mające jej zapobiec, np. używać przebadanych produktów czy pamiętać o prezerwatywach, jeśli w naszym życiu seksualnym pojawił się nowy partner.

Alergie i podrażnienia 

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania wysypek po seksie jest po prostu alergia. Zazwyczaj dotyczy ona artykułów, które były używane podczas stosunku np. lubrykantów czy środków plemnikobójczych. Niektóre substancje, zwłaszcza zapachowe, wywołują uczulenia. Często sami nie jesteśmy świadomi, że mamy alergię na dany składnik i po zobaczeniu wysypki pojawia się panika. Warto wtedy dokładnie przemyć miejsca intymne wodą z hipoalergicznym mydłem i awaryjnie zrobić nasiadówkę w łagodzącym podrażnienia naparze, aptecznym lub domowym np. z kory dębu.

Wysypka może być także objawem nadwrażliwości na składniki prezerwatyw. Najpopularniejsza jest alergia na lateks, występujący w prezerwatywach. Jeśli podejrzewamy, że taka jest przyczyna wysypki w miejscach intymnych, w pierwszej kolejności zmieniamy prezerwatywy. Na rynku występują rodzaje prezerwatyw niezawierające lateksu. Znane prezerwatywy Durex już od dawna mają w swojej ofercie przebadane klinicznie nielateksowe prezerwatywy.

Czasem wysypka tuż po seksie jest wynikiem zbyt intensywnych zabaw lub niedostatniego nawilżenia. W takich sytuacjach zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn mogą pojawić się czerwone plamki i obrzęk. Warto wtedy pomyśleć o zakupie odpowiedniego, delikatnego dla skóry, lubrykantu i na jakiś czas zrezygnować z aktywności seksualnych, które wywołały wysypkę.

Choroby przenoszone drogą płciową

Wysypka, która utrzymuje się kilka dni po stosunku może być objawem choroby. Często podczas stosunków, w których nie użyto metody barierowej, dochodzi do zakażenia grzybicą, gronkowcem lub innymi chorobami. U kobiet grzybica objawia się zwykle bólem i obrzękiem pochwy, nadmierną ilością upławów oraz często podrażnioną cewką moczową. U mężczyzn zakażenie przebiega bezobjawowe, albo w pierwszej kolejności pojawia się czerwona wysypka, a następnie biały nalot o brzydkim zapachu i częstomocz.

Równie często występującą chorobą jest rzeżączka oraz opryszczka narządów płciowych. Ta druga charakteryzuje się wysypką pod postacią małych, czerwonych krostek, które szybko przemieniają się w pęcherze występujące w całej okolicy krocza. Opryszczka może przebiegać bezobjawowo.

Wysypka tuż po stosunku nie jest charakterystycznym objawem samym w sobie i zwykle o tym, jaka choroba nas spotkała decydują inne objawy, takie jak ból w podbrzuszu, pieczenie, świąd czy opuchnięcie okolic intymnych. Wiele tych samych objawów pojawia się w różnych chorobach, dlatego zawsze należy skonsultować je ze specjalistą. W przypadku chorób intymnych niejednokrotnie występuje pokrzywka, pojawiająca się w wyniku podrażnienia narządów płciowych, która nie jest wysypką świadczącą o jednej konkretnej chorobie.

W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy, nawet jeśli nie ma u nich widocznych objawów. W przeciwnym razie infekcja będzie nawracać, bo osoba, która nie przeszła leczenia będzie na nowo zarażać swojego partnera seksualnego. Pamiętaj, aby wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem. Szybko podjęte leczenie oznacza szybki i komfortowy powrót do zdrowia i aktywności seksualnej.