Niedosłuch jest poważnym problemem, z którym borykają się osoby powyżej 60 roku życia, ale coraz częściej także młodsi. Niezbędny jest aparat słuchowy, aby odzyskać jeden z najważniejszych zmysłów. Należy jednak dobrać go poprawnie, aby spełniał swoje zadanie.

Jak wybrać dobry aparat słuchowy?

Dobry aparat słuchowy to taki, który posiada funkcję oczyszczania sygnału mowy z szumów i sprzężeń dźwiękowych. Jest on w stanie wyciszyć dźwięki z otoczenia i uwypuklić mowę, która dla osoby z niedosłuchem jest najważniejsza w celu prowadzenia bezproblemowej konwersacji.

Dobierając aparat specjalista powinien poznać dogłębnie problemy, z jakimi boryka się pacjent. Jeżeli np. nie słyszy dźwięków o niskiej częstotliwości, urządzenie właśnie je powinno wzmocnić, a inne powinny pozostać bez zmian.

Etapy dobierania aparatu słuchowego

1.Wywiad medyczny

W trakcie wywiadu medycznego protetyk słuchu pozna podstawowe informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, w szczególności dotyczące układu słuchowego. Zapyta na pewno o przebyte choroby uszu, występujące bóle, szumy i inne dolegliwości. Ważne jest również jasne określenie ogólnej sprawności fizycznej. Wykonywany jest również tzw. profil słuchowy pacjenta, w którym określa się najczęstsze problemy ze słyszeniem i rozumieniem, co pozwala dobrać aparat słuchowy do potrzeb.

2.Otoskopia

Protetyk słuchu sprawdza ogólny stan ucha zewnętrznego używając do tego otoskopu, czyli latarki ze szkłem powiększającym. Zagląda również do wewnętrznych kanałów słuchowych zewnętrznych, aby sprawdzić, czy nie ma tam zalegającej woskowiny i ciał obcych. Ocenia także stan błony bębenkowej. Sprawdzana jest także zewnętrzna część małżowiny usznej. Jeżeli protetyk stwierdzi, że w kanałach jest zbyt dużo woskowiny, pacjent powinien udać się do laryngologa.

3. Diagnostyka słuchu

Jest to bardzo ważny etap, w którym przeprowadzane są badania słuchu w specjalnej kabinie ciszy lub wygłuszonym pomieszczeniu. Podstawowymi badaniami wykonywanymi na tym etapie są:

  • audiometria tonalna – badanie progu słyszalności,
  • audiometria mowy – powtarzanie słów słyszanych na różnych poziomach głośności,
  • UCL – badanie progu dyskomfortu,
  • tympanometria– badanie diagnostyczne ucha środkowego.

4. Przedstawienie dostępnych rozwiązań

Na tym etapie pacjentowi przedstawiane są wyniki badań i wskazania do dalszego leczenia. Omawiane są metody, dzięki którym pacjent może odzyskać komfort słyszenia. Ostatecznie sam pacjent wybiera, czy chce stosować cyfrowe aparaty słuchowe czy inne rozwiązania.

5. Dopasowanie aparatu słuchowego

Jest to bardzo ważny proces, gdy protetyk słuchu musi dostroić urządzenie w taki sposób, aby pacjent odczuwał jak największy komfort w związku z korzystaniem z aparatu słuchowego. Większość urządzeń dopasowuje się na tzw. wkładkach uniwersalnych, co jest niezwykłym ułatwieniem, ponieważ nie trzeba wykonywać ich na indywidualne zamówienie. Protetyk ustawia także określony poziom dźwięku odbieranego przez pacjenta, aby ten słyszał jak najlepiej, bez skutków ubocznych.