Utrata słuchu to nie tylko problem zdrowotny. Wiąże się też z frustracją i ryzykiem wycofania się z życia społecznego, szczególnie w przypadku, gdy utrata słuchu zdecydowanie utrudnia komunikację. Nie jest to jednak wszystko z czym przyjdzie się zmierzyć osobom z utratą słuchu.

Ograniczenie kontaktów

Rozmowa prowadzona przy zaniku słuchu jest silnie wyczerpująca psychicznie, powoduje napięcie i zmęczenie dla obu rozmówców. Próba odczytywania słów z ruchu warg wymaga skupienia – rozmowa nie toczy się płynnie i wiąże się z wysiłkiem. Nieznajomy rozmówca może okazywać zdziwienie oraz zniecierpliwienie w stosunku do osoby niedosłyszącej. Wywołuje to oczywiście określone skutki i może prowadzić do utraty pewności siebie, wycofania się z życia społecznego, zaniżonej samooceny. Codzienne sytuacje negatywnie wpływają na stan psychiczny osoby borykającej się z niedosłuchem.

Niedosłuch jest dokuczliwy w każdym momencie życia codziennego 

Pacjent żyje z poważnymi wyzwaniami komunikacyjnymi. Problemy ze słuchem stwarzają barierę, która dla wielu okazuje się nie do pokonania. Znacząco wpływa ona na zdolność nawiązywania i często również utrzymywania relacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ relacje z innymi ludźmi mają bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie – pozwalają na realizację jednej z najważniejszych ludzkich potrzeb, czyli osiągnięcie poczucia przynależności.

Wpływ na kondycję mentalną

Wszystko, co negatywnie wpływa na naszą komunikację z innymi ludźmi, w pewnym momencie wpłynie równie niekorzystnie na nasze samopoczucie. Wszystkie negatywne skutki niedosłuchu mogą wpłynąć na stan zdrowia psychicznego i wywołać w tym obszarze problemy, takie jak depresja i stany lękowe. Te dwie przypadłości dodatkowo przyspieszą proces wycofania społecznego.

Wsparcie dla pacjenta

Audiolog powinien starać się przywrócić słuch w najlepszym możliwym stopniu. Można do tego dojść zarówno dzięki zastosowaniu aparatu słuchowego, jak i przez treningi słuchowe, które pomogą wykorzystać cały potencjał tych nowoczesnych urządzeń.

Pacjenci potrzebują jednak przede wszystkim kontaktu z drugim człowiekiem, który na co dzień mierzy się z tymi samymi problemami. Udowodniono, że wsparcie innych osób o podobnych doświadczeniach jest skuteczne w przypadku wszelkich potrzeb i schorzeń, nie tylko przy utracie słuchu. Kontakt z osobą, która przeżywa podobne cierpienie, można uznać za kluczowy element terapii. Jest to szczególnie ważne, jeśli można nawiązać kontakt z kimś, kto dobrze radzi sobie z nową sytuacją. Może przywrócić nadzieję, zwiększyć motywację i zmienić nastawienie osoby borykającej się z niedosłuchem.

Stopniowa utrata słuchu z pewnością będzie mieć wpływ na dobrostan pacjenta. Nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają jednak poprawę jakości życia: ułatwiają codzienną komunikację i pozwalają na korzystanie z dóbr kultury. Osoby z niedosłuchem nie muszą czuć się pomijane, a przy odrobinie wysiłku mogą z powodzeniem prowadzić swoje życie tak jak dotychczas.