Znaczenie i rola gruczołu ślinowego, jakim jest ślinianka, najczęściej jest lekceważone. Wydaje się, że ślinianki nie pełnią zbyt ważnej roli w ludzkim ciele. Jednak nic bardziej mylnego. Bez nich przeżuwanie i spożywanie pokarmów byłoby tak trudne, że niemal niemożliwe. Podobnie, jak dbamy o swoje serce, węzły chłonne czy mięśnie, staramy się aby były w dobrej kondycji oraz poddajemy regularnym badaniom profilaktycznym, tak samo powinniśmy zadbać o ślinianki. Podpowiadamy, jakie badania możemy wykonać, aby skontrolować stan zdrowia ślinianek oraz jakie są wskazania do jego wykonania i co mogą wykryć.

Lokalizacja i zadanie ślinianek

Ślinianki kojarzone są z gruczołami znajdującymi się w obrębie głowy. I rzeczywiście tak jest. Jednak nie każdy ma świadomość, w ile ślinianek wyposażony jest człowiek. Każdy z nas posiada sześć większych ślinianek i kilkaset małych gruczołów pełniących tę samą funkcję. Większe gruczoły ślinowe rozłożone są parzyście i symetrycznie, natomiast mniejsze z nich zlokalizowane są w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Głównym zadaniem ślinianek jest produkcja śliny, która z kolei jest bardzo ważna w procesie przyjmowania pokarmów.

Rodzaje ślinianek

O ile setki małych gruczołów ślinowych nie są dokładnie podzielone na konkretne typy, o tyle sześć parzystych ślinianek ma ściśle określone funkcje. Zostały one dokładnie przebadane i opisane przez specjalistów w tej dziedzinie. I tak, wyróżniamy ślinianki podjęzykowe, przyuszne oraz podżuchwowe.

Ślinianki podjęzykowe są najmniejszymi z dużych ślinianek. Jak nazwa wskazuje, zlokalizowane są pod językiem, a konkretnie na mięśniu żuchwowo-gnykowym. Ślinianki przyuszne są natomiast największymi ze ślinianek. Ich masa szacowana jest na około 30-40 g. Zlokalizowane są pod obojgiem uszu w sposób symetryczny. W śliniankach przyusznych produkowane jest około 25% śliny spoczynkowej i 70% śliny stymulowanej. W śliniance przyusznej zlokalizowane są również węzły chłonne, odpowiadające za odporność organizmu. Ostatnią grupę ślinianek stanowią ślinianki podżuchwowe. Mieszczą się one tuż poniżej dolnego brzegu żuchwy a ujście przewodu odprowadzającego znajduje się w jamie ustnej, tuż pod językiem. Ślinianki podżuchwowe produkują około 70% śliny w stanie spoczynku i 25% śliny po pobudzeniu.

Wskazania do wykonania badania USG ślinianek

Skąd możemy dowiedzieć się, że nastał odpowiedni moment na przebadanie ślinianek? Można zaobserwować kilka niepokojących objawów, które sygnalizują nieprawidłowości w obrębie gruczołów ślinowych. Pierwszym i podstawowym z nich są dolegliwości bólowe w okolicy ślinianek, a więc na szyi oraz w jamie ustnej. Oprócz tego wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego ślinianek jest powiększenie węzłów chłonnych, zwiększenie obwodu szyi (może być spowodowane schorzeniami ślinianek lub tarczycy), twardość gruczołów ślinowych (jest to najbardziej wyraźny i jednoznaczny sygnał świadczący o pogorszonej kondycji ślinianek, absolutnie nie może być lekceważony) oraz trudność w przełykaniu śliny (nie jest jednoznaczny i nie musi oznaczać zmian chorobowych w obrębie ślinianek, jednak warto sprawdzić ten objaw i nie lekceważyć go).

Badanie USG ślinianek i jego przebieg

Badanie ultrasonograficzne, jako jedno z badań diagnostyki obrazowej, daje możliwość przyjrzenia się śliniankom, ich wielkości, prawidłowej budowie oraz ewentualnym zmianom w ich obrębie. Badanie USG ślinianek jest cenione nie tylko za swoją dokładność, ale również za stosunkowo niską cenę, bezinwazyjność i bezbolesność. Dzięki tym zaletom badanie USG może być przeprowadzane nawet u niemowlaków, bez obaw o szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Fale ultradźwiękowe wykorzystywane do przeprowadzenia badania są całkowicie niegroźne dla ludzkiego organizmu. Badanie ultrasonograficzne ślinianek nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta.

W trakcie badania USG ślinianek, lekarz ocenia budowę, wielkość i zmiany ogniskowe w nich występujące. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Częstą praktyką jest, że lekarz przeprowadzający badanie prosi pacjenta o przełknięcie śliny lub powiedzenie czegoś na głos. Pozwala to obejrzeć gruczoły ślinowe pod innym kątem oraz sprawdzić ich zachowanie podczas funkcjonowania. Niejednokrotnie taka czynność pomaga określić powód trudności w przełykaniu śliny.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl