Suchość pochwy to dolegliwość, z którą borykają się kobiety niezależnie od wieku. Wiele pań zgłasza u swojego lekarza ginekologa dyskomfort podczas stosunku wywołany właśnie tym problemem. Dlaczego nadal jest to temat tabu? Czy stosowanie prezerwatyw może pogłębić problemy z miejscami intymnymi?

Suchość pochwy może wystąpić u każdej kobiety, na szczęście w prosty sposób można pokonać ten problem. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie preparaty, jak i znajdziesz przyczynę wystąpienia dolegliwości. Standardowo przez wiele kobiet wybierany jest nawilżający krem na suchość pochwy, dzięki któremu miejsca intymne zyskują odpowiednią florę bakteryjną oraz właściwą ochronę.

Gdzie szukać przyczyn suchości pochwy?

Za suchość pochwy odpowiedzialnych jest kilka czynników, a do najpopularniejszych należą niezdrowy tryb życia (zła dieta, niewystraczające nawodnienie), stres, przyjmowane leki, zmiany hormonalne.

Musisz mieć świadomość, że suchość pochwy jest naturalnym zjawiskiem, które może pojawić się u każdej kobiety. Grunt to nie panikować, dbać o higienę, skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć właściwe działanie mające na celu rozwiązanie tego przykrego problemu.

Nie stwierdzono natomiast, aby stosowanie prezerwatyw miało jakikolwiek wpływ na powstanie suchości pochwy. Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe w trakcie stosunku, warto stosować nawilżające żele intymne, które pozwolą na gładką penetrację, bez tworzenia bolesnych otarć czy odczuwania bólu przez kobietę. Seks ma być przyjemny i jak najmniej bolesny, dlatego warto stosować dodatkowe środki nawilżające, jeżeli zbliżeniom towarzyszą objawy bólowe.

Suchość pochwy – co stosować, aby ulżyć sobie w cierpieniu?

Suchości pochwy towarzyszy zazwyczaj pieczenie, swędzenie, nieprzyjemne kłucie. Aby te problemy pokonać, usunąć dyskomfort i zadbać o swoje miejsca intymne, warto stosować krem na suchość pochwy. Dzięki niemu pokonasz wszelkie niedogodności. Poczujesz się dobrze we własnym ciele.

Odpowiednie nawilżenie przed stosunkiem jest jak najbardziej polecane

Czasem kobiety narzekają na nieprzyjemne doznania wynikające z suchości pochwy. Mogą one jednak wynikać z niewystarczającej gry wstępnej, chorób oraz małego poziomu nawilżenia organizmu. Warto porozmawiać z partnerem, aby wspólnie znaleźć rozwiązania podgrzewające atmosferę. Być może naturalnie problem z suchością pochwy zniknie. Można również zastosować specjalne preparaty nawilżające, które po nałożeniu na prezerwatywę umożliwią pokonanie chwil suchości bez żadnych problemów.

Żele nawilżające są tak przygotowane, aby nie wchodziły w reakcję z prezerwatywą, nie obniżają jej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Bezpiecznie możesz je zastosować, aby odczuwać pełną przyjemność z doznań seksualnych, bez dyskomfortu wywołanego przez suchość pochwy.

Jeżeli problemy z suchością pochwy nie przejdą po zmianie diety, nawodnieniu czy zastosowaniu kremu nawilżającego do miejsc intymnych, należy skontaktować się z lekarzem, w celu znalezienia przyczyny wystąpienia problemu.