Stomatologia zachowawcza to obszerny dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką przeciwpróchnicową oraz leczeniem powstałych ubytków. Jej szczególnym działem jest endodoncja, która specjalizuje się w leczeniu chorób miazgi zęba. Głównym celem wszystkich zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej jest jak najdłuższe zachowanie zdrowych i naturalnych zębów pacjenta. Udając się do gabinetu dentystycznego, najczęściej korzystamy właśnie z zabiegów stomatologii zachowawczej, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zabiegi z zakresu profilaktyki przeciwpróchnicowej

Zabiegi z zakresu profilaktyki skupiają się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych mających na celu niedopuszczenie do rozwinięcia się próchnicy w jamie ustnej. Do typowych zabiegów profilaktycznych zaliczamy między innymi piaskowanie (usuwanie osadów nazębnych), skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz fluoryzację (wzmacnianie szkliwa zębów). Popularne zabiegi z zakresu profilaktyki najczęściej połączone są z instruktażem higieny, podczas którego stomatolog dokładnie tłumaczy pacjentom, jak powinni dbać o zęby na co dzień (jakich past używać, jak korzystać z nici dentystycznych itp.). Do działań prewencyjnych należą również regularne badania kontrolne, które powinny być przeprowadzane raz na 6 miesięcy.

Zabiegi polegające na leczeniu powstałych ubytków

Ten dział stomatologii zajmuje się leczeniem twardych tkanek zębów, które zostały zaatakowane przez próchnicę. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologów należy wypełnianie ubytków kompozytem światłoutwardzalnym oraz odbudowa złamanych zębów. Częstym zabiegiem jest również zakładanie przez dentystę specjalnych opatrunków w przypadku doraźnego bólu.

Leczenie kanałowe

Endodoncja to część stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w kanałowym leczeniu zębów. Polega ono na usunięciu chorej miazgi zarówno z kanałów, jak i z korony zęba, a następnie wypełnieniu ich kompozytem. Leczenie endodontyczne stosowane jest tylko w ostateczności, np. przy bardzo głębokich ubytkach lub jeżeli dochodzi do martwicy całego zęba. Cena tych zabiegów uzależniona jest od ilości kanałów. Leczenie kanałowe wymaga ogromnej precyzji i pewnej ręki doświadczonego stomatologa. Jest przeprowadzane przy użyciu specjalistycznych mikroskopów endodontycznych i endometrów, które służą do mierzenia głębokości kanału zębowego. Wykonywanie tych zabiegów wspiera się również diagnostyką rentgenowska.

Inne zabiegi

Nowoczesna stomatologia zachowawcza podchodzi do leczenia pacjenta w sposób holistyczny. Oznacza to, że stomatolodzy już nie tylko dbają o zdrowe, wolne od próchnicy zęby, ale również o dobre samopoczucie pacjentów. Dlatego współcześnie jest już standardem, że gabinety dentystyczne do każdego zabiegu oferują wysokiej jakości znieczulenia, które przynoszą ulgę w bólu. Coraz częściej możemy też skorzystać z estetycznej odbudowy zębów (np. przy wypełnieniu przednich zębów) czy nowoczesnego leczenia nadwrażliwości. To wszystko sprawia, że wizyta u dentysty przestaje być koszmarem i coraz więcej osób regularnie decyduje się na wizyty kontrolne.

Typowe zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej obejmują szeroki zakres usług, które mają na celu utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu do późnej starości. Nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i stara się, żeby leczenie dentystyczne było tak bardzo komfortowe, jak to tylko możliwe. Dzięki temu z roku na rok coraz więcej osób regularnie pojawia się w gabinetach stomatologicznych.

Inspirowane: Bianco.eu.com – stomatolog Wilanów