Stłoczenia zębów są jedną z najczęściej spotykanych wad zgryzu. O stłoczeniu zębów mówimy w przypadku, gdy poszczególne zęby nachodzą na siebie. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że np. niektóre zęby są zbyt duże w stosunku do szczęki (stłoczenie pierwotne). Wyróżniane są także stłoczenia wtórne, do których może dojść u dziecka, jeśli zbyt wcześnie wypadną zęby mleczne trzonowe. Do stłoczeń trzeciorzędnych (tzw. późnych) dochodzi około 17-20 roku życia i są one związane z rozrostem żuchwy. Stłoczenia mogą występować również wtedy, gdy wyrzynają się ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości. Może to prowadzić do przesunięcia przednich zębów, a w rezultacie ich nachodzenia na siebie. Gdy w szczęce nie ma wystarczająco miejsca na zęby, wyrastają one tam gdzie się zmieszczą – najczęściej nieprawidłowo. Są poobracane, znajdują się w nieodpowiednich miejscach i pod różnymi kątami.

Konsekwencje dla zdrowia

Brak leczenia w przypadku stłoczonych zębów może skutkować próchnicą, która ma odpowiednie warunki do rozwoju na stłoczonych zębach, wyjątkowo trudnych do dokładnego wyszczotkowania, nawet podczas regularnej higieny jamy ustnej. Zaawansowana próchnica może uszkodzić zęby, które będą musiały zostać poddane kosztownemu leczeniu kanałowemu lub nawet usunięte. Kolejną chorobą, na którą częściej zapadają osoby ze stłoczonym uzębieniem jest paradontoza, infekcja tkanek przyzębia, prowadząca do stanu zapalnego. Jest wywoływana przez bakterie, rozwijające się w jamie ustnej z powodu niewystarczającej higieny. U dzieci stłoczone zęby mogą prowadzić do różnego rodzaju nieprawidłowych zachowań, np. oddychania przez usta, utrudnionego połykania.

Stłoczenia zębów to również duży problem natury estetycznej. Nierówne, nienaturalnie poobracane zęby stają się często powodem do zawstydzenia i utrudniają nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Stłoczone zęby mogą także wywoływać wady wymowy. Nieestetyczny uśmiech i problemy z wyraźną wymową mogą prowadzić do kompleksów i zaniżonej samooceny.

Leczenie stłoczonych zębów

Stłoczone zęby najczęściej leczy się dzięki aparatom ortodontycznym. Przed podjęciem leczenia należy wykonać zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne oraz pobrać wycisk. Czynności te pozwolą na wykonanie gipsowego modelu naszego uzębienia, który posłuży do przygotowania indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego.

Decydując się na leczenie stłoczonych zębów, musimy mieć świadomość, że każdy przypadek powinien zostać poddany dogłębnej analizie, od której specjalista uzależni wybór metody leczenia. Niekiedy wystarczy wyłącznie zastosowanie aparatu ortodontycznego, innym razem konieczna jest ekstrakcja niektórych zębów, by zrobić miejsce dla zębów nieprawidłowo przemieszczonych.

Dlaczego warto wyleczyć stłoczone zęby?

Wyleczenie stłoczonych zębów pomoże nam nie tylko uzyskać piękny uśmiech i podnieść naszą samoocenę, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Znacznie łatwiej będzie nam utrzymać higienę jamy ustnej, co z kolei pomoże nam przeciwdziałać takim dolegliwościom jak próchnica czy paradontoza.

Inspirowane: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny Warszawa