Piękny uśmiech, białe i równe zęby pozbawione przebarwień i innych niedoskonałości – to marzenie wielu osób. W dzisiejszych czasach rozwój stomatologii estetycznej pozwala na spełnienie tych marzeń, a w dodatku bez bólu, stresu oraz wykonywania inwazyjnych zabiegów w jamie ustnej, ponieważ wynaleziono licówki.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie płatki, które przykleja się na powierzchnię zęba. Dokładnie maskują wszelkie niedoskonałości, ukrywają wypełnienia, przebarwienia, pozwalają także na zmianę kształtu krzywych zębów. Innymi słowy, licówki umożliwiają metamorfozę uśmiechu, nadając zębom wygląd, o jakim marzyliśmy i to bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia stomatologicznego.

Licówki są dostosowywane nie tylko do kształtu zębów, ale także do rysów twarzy, na przykład posiadacze pełnych ust oraz południowych rysów, powinni mieć również pełniejsze i większe licówki, zaś osoby z drobnymi rysami i wąskimi wargami mniejsze i delikatne. Inne licówki wykonuje się dla mężczyzn, a inne dla kobiet, ich kształt dobierany jest nie tylko do zębów pacjenta, ale także do owalu jego twarzy.

Rodzaje licówek

Istnieją dwa rodzaje licówek:

  • porcelanowe
  • kompozytowe

Licówki porcelanowe dokładnie maskują wszelkie niedoskonałości. Porcelana jest materiałem, który najwierniej imituje naturalny wygląd uzębienia, ponieważ ma zdolność pochłaniania oraz odbijania światła, tak jak naturalny ząb.

Licówki porcelanowe noszą najczęściej celebryci, ponieważ pozwalają na uzyskanie perfekcyjnego wyglądu zębów. Do ich założenia zazwyczaj konieczne jest zeszlifowanie cienkiej warstwy szkliwa. Na rynku pojawiły się już ultracienkie licówki porcelanowe, dla założenia których ten zabieg nie jest wymagany. Porcelanowe licówki są również trwałe, zazwyczaj można je nosić przez kilkanaście lat, nie przebarwiają się i nie chłoną barwników z pożywienia. Cena licówek porcelanowych jest dość wysoka, lecz jest to wydatek jednorazowy.

Licówki kompozytowe również doskonale maskują wszelkie niedoskonałości, a ich niewielka grubość sprawia, że wcześniejsze szlifowanie zębów nie jest konieczne. Założenie licówek kompozytowych jest prostsze, zazwyczaj zamyka się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. W porównaniu do licówek porcelanowych, licówki kompozytowe mają mniejszą trwałość, szacowaną na kilka lat. Możliwe są także ich przebarwienia w przyszłości, podobnie jak naturalnych zębów. Cena licówek kompozytowych jest niższa, niż ich porcelanowych odpowiedników, co stanowi zaletę tego rozwiązania.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Licówki nie są rozwiązaniem dla każdego. Osoby, które zgrzytają zębami, czy zmagają się z chorobami dziąseł lub zgryzu, a także wszyscy, którzy mają skłonności do zaciskania zębów, nie powinni zakładać licówek. Nie są one także polecane przy rozległej próchnicy, a także dla zębów po leczeniu kanałowym. Przed wykonaniem licówek konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, usunięcie kamienia, a także ewentualne wybielenie zębów.

Jak dbać o licówki?

Licówki nie wymagają specjalnego traktowania i należy dbać o nie tak samo, jak o naturalne zęby – myć systematycznie miękką szczoteczką i dobrą pastą, a także zgłaszać się dwa razy w roku na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Podczas wizyty lekarz oceni stan licówek i zębów, a także zadecyduje o ewentualnej konieczności usunięcia kamienia czy wymianie licówek.

Należy jednak unikać gryzienia twardych pokarmów, obgryzania paznokci, czyli wszystkich czynności, które mogłyby narazić licówkę na uszkodzenie.

Trzeba także pamiętać, iż to nowoczesne rozwiązanie nie zastąpi leczenia ortodontycznego, a w przypadku znacznych uszkodzeń czy dla zębów leczonych kanałowo, konieczne jest założenie korony. Zadaniem licówek jest jedynie poprawa koloru, kształtu czy wielkości zębów lub  zamaskowanie diastemy. W profesjonalnej stomatologii estetycznej licówki są dobierane indywidualnie, w zależności od kondycji dziąseł i uzębienia oraz preferowanego efektu do osiągnięcia. O założeniu licówek (biorąc pod uwagę kondycję zębów pacjenta), decyduje lekarz stomatolog.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny i implantologiczny