Piaskowanie zębów to powszechny zabieg wykonywany w gabinetach dentystycznych. Jest częścią tak zwanej higienizacji, na którą składa się jeszcze skaling; nie każdy jednak jeszcze doświadczył tego stomatologicznego procesu. Czy piaskowanie zębów jest bolesne? Jakie przynosi efekty i kto powinien z niego skorzystać? W niniejszym artykule przedstawimy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów nie jest skomplikowanym ani bolesnym zabiegiem. Gdy pacjent wyląduje już na fotelu, lekarz dentysta bądź też higienistka stomatologiczna uruchamia piaskarkę – maszynę tłoczącą pod ciśnieniem wodę w towarzystwie piasku dentystycznego, do którego dodana jest substancja smakowa. Piasek dentystyczny dzięki swoim charakterystycznym właściwościom pozwala na skuteczne usunięcie osadu nazębnego bez uszkadzania szkliwa. Płytka nazębna jest miejscem, w którym gromadzą się bakterie odpowiedzialne za próchnicę i powstawanie ubytków, dlatego pozbycie się jej w stomatologicznym gabinecie jest wyjątkowo ważne. Gdy piasek zostanie już odpowiednio rozprowadzony, a zęby oczyszczone, starannie usuwa się go ssakiem dentystycznym. Następnie zęby poleruje się gumkami, by wygładzić ich powierzchnię. Standardowym postępowaniem po piaskowaniu jest również fluoryzacja zębów odpowiednim preparatem, by je wzmocnić. Standardowo piaskowanie trwa do trzydziestu minut. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwałe podrażnienie dziąseł, nie ma on jednak żadnych innych nieprzyjemnych skutków ubocznych, można więc śmiało podejść do niego bez strachu!

Czy piaskowanie zębów jest potrzebne?

Wiele osób, które do tej pory nie korzystały z piaskowania z pewnością zastanawia się, czy jest ono naprawdę konieczne, skoro jak dotąd mogły się bez niego obyć. Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie jest twierdząca! Piaskowanie pozwala utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej, dzięki której można uniknąć problemów i kosztownego leczenia zębów w przyszłości. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie w stu procentach usunąć płytki nazębnej, nawet, jeśli regularnie szczotkujemy zęby i używamy nitki dentystycznej; tutaj potrzebna jest szybka i sprawna pomoc specjalisty. Piaskowanie polecane jest przede wszystkim osobom, które mają przebarwienia, czyli takim, którzy piją kawę i herbatę, a także palaczom; po higienizacji zęby stają się bielsze i odzyskują dawny odcień, nie poprzez wybielanie, a usunięcie nagromadzonego osadu. Optymalnie piaskowanie powinno wykonywać się raz na pół roku, ceny zabiegu zaś wahają się w zależności od gabinetów, warto zapytać więc u źródła.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o piaskowanie zębów, nie ma się czego bać! Przez ten stosunkowo szybki zabieg przechodzi się bez kojarzonego z dentystycznym gabinetem bólu, a zęby stają się oczyszczone jak nigdy, co niweluje w dużym stopniu ryzyko ubytków. Higienizacja zębów jest pożyteczną i potrzebną inwestycją we własne zdrowie.