Terapia manualna jest to forma terapii, która została oparta na funkcji układu ruchu człowieka oraz biomechanice. Jedną z jej form jest ortopedyczna terapia manualna? Na czym polega ta metoda? Kto może z niej skorzystać?

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to metoda, która pomaga w leczeniu schorzeń dotyczących narządów ruchu. Jest wykorzystywana szczególnie przy chorobach związanych z kręgosłupem oraz zwyrodnieniu stawów. Wykorzystuje się ją w kilku przypadkach. Można ją stosować w neurologii, reumatologii, ortopedii, a także rehabilitacji. Dzięki terapii manualnej stawy odzyskują odpowiednią ruchomość. Metoda ta pomaga również w niwelowaniu bólu.

Czym jest ortopedyczna terapia manualna?

Ortopedyczna terapia manualna zwana w skrócie OMT pomaga w problemach z układem kostnym i mięśniowym. Inaczej nazywana jest również Nordyckim Systemem Ortopedycznej Manipulacyjnej Terapii wg. Kaltenborna-Evjneth’a, a także metodą Kaltenborna. W ramach tej formy terapii zastosowanie mają terapeutyczne i diagnostyczne techniki manualne, których używa się w obrębia mięśni i tkanki nerwowej, kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Metoda ta polega na zastosowaniu takich technik jak technika mobilizacji tkanek miękkich, tkanki nerwowej, mobilizacji stawów, a także ćwiczeń dzięki którym poprawiona zostaje ruchomość tkanek miękkich i stawów.

Terapia manualna – jakie korzyści daje jej stosowanie?

Terapia manualna może być stosowana w kilku przypadkach i za każdym razem jest dostosowywana do konkretnej osoby i schorzenia, z którym się zmaga. Można stosować różne metody, do których należą mobilizacje stawowe, manipulacje, stretching, mobilizacja tkanek miękkich czy neuromobilizacja. Jakie są główne korzyści stosowania terapii manualnej? Po pierwsze ważnym czynnikiem jej stosowania jest zniwelowanie bólu. Po drugie istotne jest zwiększenie zakresu ruchu, a także ruchomości stawów. Kolejnym ważnym elementem jest zmniejszenia napięcia mięśniowego, a także stanu zapalnego, który występuje w tkankach miękkich. Dzięki terapii manualnej poprawiona zostaje również elastyczność tkanek.

Kiedy warto stosować terapię manualną?

Terapia manualna może być zastosowana w wielu problemach zdrowotnych. Można tu wymienić m.in. rwę barkową, wady związane z postawą, problemy z napięciem mięśni w okolicach miednicy, bóle mięśni, rwę kulszową, migreny, problemy z kręgosłupem oraz bóle stawowe zarówno w kończynach dolnych, jak i górnych. Zastosowanie terapii manualnej można wziąć pod uwagę również w przypadkach zaburzeń snu, drętwienia kończyn oraz palców, częstego oddawania moczu oraz stanów przeciążenia tkanek. Można także skorzystać z tej metody w przypadku długotrwałego stresu oraz przemęczenia organizmu.