W trakcie rehabilitacji po udarze mózgu, obuwie ortopedyczne jako jeden z elementów profesjonalnego sprzętu medycznego, może być dla pacjenta kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia. Obuwie tego typu musi spełniać wyśrubowane normy medyczne, ponieważ jego jakość wpływa bezpośrednio na ogólną kondycję psychofizyczną chorego. Konieczność wykonywania żmudnych i długotrwałych ćwiczeń fizjoterapii rehabilitacyjnej jest bowiem w tym przypadku nie do uniknięcia. Buty ortopedyczne towarzyszą choremu za każdym razem, kiedy podejmuje on próby powrotu do normalnego funkcjonowania, zarówno podczas rehabilitacji szpitalnej i gabinetowej, jak i w domu.

Neurolodzy oraz specjaliści w dziedzinie rehabilitacji pourazowej zwracają uwagę, że wybór właściwego obuwia po udarze, może zapobiegać kontuzjom, o które nie trudno w sytuacji, gdy chory zmaga się z zaburzeniami czucia w jednej lub obu połowach ciała.

Statystycznie najczęstszym urazem poudarowym w zakresie utraty czucia jest niedowład nóg. Oprócz podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego do pionizacji ciała, takiego jak stabilizatory postawy, podpórki i balkoniki, przy leczeniu wykorzystywane są również buty ortopedyczne.

Obuwie ortopedyczne po udarze mózgu – stabilizacja i antypoślizgowość w procesie pionizacji ciała

Udar mózgu powstaje w wyniku zaburzenia krążenia krwi w tym organie i może skutkować problemami z czuciem lub niedowładem nóg. Pierwszym etapem żmudnego procesu rekonwalescencji jest nauka utrzymania prawidłowej, pionowej postawy ciała, gdyż chory nie czuje oparcia w nogach. W takim przypadku obuwie ortopedyczne sprawdza się doskonale, ponieważ poprawia komfort chodzenia i zapewnia równomierne podparcie stopy, co może ograniczać, a nawet całkowicie wyeliminować ból. Buty tego rodzaju odgrywają rolę dodatkowych stabilizatorów, niezależnie od tego, czy chory używa balkonika, czy jest w stanie poruszać się o kulach.

Znaczenie butów ortopedycznych w prawidłowej rehabilitacji poudarowej poddawano szczegółowym badaniom. W ten sposób naukowcy z University of Twente przygotowali specjalistyczny produkt dla osób o szczególnie trudno ustępujących niedowładach poudarowych. Obuwie ortopedyczne zyskało miano inteligentnego obuwia leczącego. Jego podstawową funkcją jest rejestracja, za pomocą specjalnych czujników, szczegółowych danych dotyczących wielkości lub częstotliwości kroków stawianych przez chorego. Buty takie są doskonałym narzędziem rehabilitacji, ale także dynamicznej diagnostyki postępów pacjenta.

Generalnie nawet tradycyjne buty ortopedyczne, których podstawowe atrybuty to antypoślizgowość oraz wsparcie w pionizacji ciała chorego, są ważne w leczeniu po przebytym udarze mózgu.

Inspirowane: wzso.pl – wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Warszawa