Wizyta u stomatologa nierzadko związana jest z dużym stresem, a niekiedy poprzedzają ją nawet napady histerii małego pacjenta. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci może okazać się zatem jedynym słusznym rozwiązaniem, pozwalającym uratować uzębienie malucha. Czy jednak zabieg jest bezpieczny? Jak wygląda procedura?

Mali pacjenci nie zawsze chcą współpracować z lekarzem, tymczasem czas leczenia oraz jego precyzja są niezwykle ważne dla zdrowia dziecka. Dlatego stomatolodzy decydują się na narkozę, która pozwala szybko i skutecznie przeprowadzić nawet skomplikowane zabiegi bez nadmiernego stresu malucha.

Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu pod narkozą?

Stres i lęk przed lekarzem, zwłaszcza wśród dzieci, jest powszechny i całkowicie naturalny. Jeśli jednak maluch wpada w histerię, płacze, wyrywa się i wykonuje niekontrolowane ruchy, które mogą zrobić krzywdę dentyście lub jemu samemu, trudno jest przeprowadzić skuteczne leczenie.

Lekarze każdorazowo szukają najlepszych rozwiązań dla swoich pacjentów, ale nie zawsze można uniknąć leczenia bez narkozy. Decyzja o jego podjęciu jest jednak podejmowana jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zaliczają się do nich m.in. rozległa próchnica, poważne stany zapalne, ropnie czy inne terapie wymagające precyzyjnego leczenia. Odpowiednie rozwiązania rekomenduje lekarz, jednak ostateczna decyzja co do ich zastosowania należy do rodziców.

Jak się przygotować do zabiegu?

Znieczulenie ogólne, nazywane również narkozą, to kontrolowane i odwracalne zniesienie świadomości, bólu czy odruchów bezwarunkowych. Polega na czasowym wyłączeniu ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym podtrzymywaniu funkcji życiowych. Znieczulenie wykonuje anestezjolog, który przed podaniem narkozy przeprowadza gruntowny wywiad zdrowotny. Ma on na celu wyeliminowanie potencjalnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Specjalistę należy poinformować o wszystkich chorobach współistniejących, a także o przyjmowanych lekach. Lekarz może również zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Do znieczulenia należy się także odpowiednio przygotować, o czym z pewnością poinformuje rodziców lekarz. Dziecko w dniu zabiegu nie powinno pić ani jeść, ewentualnie trzeba zapewnić 6-8 godzin przerwy między spożyciem ostatniego posiłku a podaniem narkozy – w przypadku pacjentów przed 6. rokiem życia może ona wynosić 4 godziny.

Przed wykonaniem narkozy maluch otrzymuje również tzw. premedykację, która pozwala mu się uspokoić, zrelaksować oraz zmniejszyć stres i niepokój. Następnie dziecku zakładana jest maseczka do podawania leków usypiających.

Czy zabieg pod narkozą jest bezpieczny?

Narkoza zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko i stanowi obciążenie dla organizmu. Obecnie jednak stosowane są nowoczesne i bezpieczne dla dziecka leki w odpowiednio dobranej dawce, które ograniczają do minimum możliwość wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. Kompleksowy wywiad oraz opieka specjalistów umożliwiają przeprowadzenie szybkiego i profesjonalnego zabiegu, który pozwala uratować uzębienie malucha.