Komora klimatyczna to urządzenie, które bardzo często wykorzystuje się w badaniach laboratoryjnych. Tzw. Szafa klimatyczna pozwala na zachowanie pewnych, dokładnych warunków panujących w jej przestrzeni. Dzięki temu struktury organiczne i nieorganiczne mogą zostać wystawione na pewne próby różnych temperatur i wilgotności powietrza, ustanowionych przez badaczy.

Gdzie wykorzystuje się szafy klimatyczne?

Tego typu urządzenia najczęściej wykorzystuje się do badań naukowych, szczególnie w przemyśle farmaceutycznym, budowlanym czy elektrotechnicznym. W tych sektorach kluczowe jest uzyskanie pewnej stabilności i przeprowadzenie prób, które utwierdzą naukowców o wytrzymałości materiału.

Przykładowo, można dać tu bardzo prosty test z dziedziny motoryzacji. Pewne podzespoły silnika można wystawić na próbę dużej wilgotności i temperatury, zamykając je w komorze klimatycznej. W ten sposób po określonej ilości czasu można uzyskać reakcję, w jaką weszłyby podzespoły, gdyby nie było wcześniej przeprowadzonych testów. Takie liczne badania pozwalają usunąć dużo błędów, usprawniać pewne konstrukcje i ulepszać nowoczesne rozwiązania. Dzięki temu producenci nie muszą martwić się o nieprzewidzianą ilość przypadków na przykład ze strony nieprzewidzianych warunków pogodowych.

Przedmioty typu organicznego

Drugi przykład to testy starzeniowe żywności. Za pomocą szafy klimatycznej można sprawdzić zachowanie wybranych związków organicznych w odpowiedzi na stworzone warunki. Pozwala to uzyskać producentom informację, co do daty ważności spożycia produktów.

Wyróżnia się dwie bardzo ważne cechy charakterystyczne tzw. szaf klimatycznych. Są to:

  1. Zakres temperatury
  2. Zakres wilgotności

W zależności od badanych przedmiotów i ich rodzaju (organiczne, nieorganiczne) wybiera się najbardziej optymalną i ekonomiczną opcję.

Podczas pracy komory

W trakcie działania szafy klimatycznej, użytkownik na bieżąco informowany jest o wybranych parametrach programu, w jakim znajduje się maszyna. Są to między innymi numer realizowanego cyklu, ilość wszystkich cykli, czas pozostający do ukończenia procesu czy aktualnej temperaturze oraz wilgotności.

Obecnie na rynku królują dwa rodzaje szaf klimatycznych:

1. Komora klimatyczna z nawilżaczem ultradźwiękowym –

modele świetnie sprawdzające się w temperaturach do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Najbardziej odpowiednimi komponentami do badań będą tutaj niewątpliwie przedmioty organiczne jak nasiona, grzyby czy rośliny. Przeróżne kosmetyki i leki również będzie można skutecznie testować na tego typu urządzeniu. Z dużym powodzeniem zapewnia naturalne warunki klimatyczne, dając wymierne rezultaty.

2. Szafa klimatyczna z nawilżaczem parowym –

Ten rodzaj komory cechuje się brakiem zakłóceń ultradźwiękowych, co sprzyja hodowli np. owadów. Posiada znacznie wyższy zakres temperatury i wilgotności w porównaniu do swojego poprzednika. W związku z tym rozbieżność prac może być dużo szersza i bardziej dokładna, aniżeli komory z nawilżaczem ultradźwiękowym. Najczęściej w tego typu urządzeniach testuje się moduły elektroniczne czy tworzywa sztuczne.

Podsumowując

Komory klimatyczne przeznaczone są do prowadzenia prac badawczych i doświadczeń wymagających ustabilizowanej temperatury. Pozwalają na ocenienie wytrzymałości substancji organicznych i nieorganicznych na wybrane warunki klimatyczne przez jakiś okres. Jest to bez wątpienia rewolucyjne urządzenie stosowane przez naukowców na całym świecie, pozwalające na znaczny postęp techniki i nauki.

Inspirowane: wamed.pl – lampa zabiegowa