Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Można na nią zachorować niezależnie od wieku, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów mogących świadczyć o cukrzycy. Chorzy na cukrzycę muszą dbać o swoją dietę i regularnie przyjmować leki. Szczególnie ważna jest opieka nad starszymi, którzy niekiedy mogą zapomnieć o konieczności spożycia lekarstw i tym samym narazić się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak więc rozpoznać cukrzycę i dbać o chorego na nią seniora?

Jakie są objawy cukrzycy u osób starszych?

Cukrzyca to poważna, niezakaźna choroba przewlekła, polegająca na zaburzeniu pracy trzustki i ilości produkowanej insuliny. Choć z cukrzycą można normalnie funkcjonować, to problem pojawia się w sytuacji, kiedy osoba nie ma świadomości, że choruje. Cukrzyca daje szereg charakterystycznych objawów, których pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczona prowadzi do pogorszenia stanu wszystkich narządów, czego konsekwencją może być nawet śmierć. Cukrzyca może spotkać także osoby starsze, u których dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych.

Do najczęściej występujących objawów zalicza się wzmożoną senność, nadmierne pocenie, bóle i zawroty głowy, wahania nastroju, stałe uczucie głodu oraz suchość w ustach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów senior niezwłocznie powinien udać się do lekarza, który zleci komplet badań, obejmujących także badanie poziomu cukru we krwi.

Przyczyny cukrzycy u starszych osób

Cukrzyca jest chorobą dziedziczną, dlatego w rodzinach, w których jeden z członków choruje, już od najmłodszych lat zaleca się regularne badanie poziomu cukru we krwi. Przyczyną wystąpienia cukrzycy jest przede wszystkim niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Regularne spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów bogatych w cukry, prowadzi do otyłości, co z kolei bardzo często idzie w parze z cukrzycą. Na zachorowanie narażone są szczególnie osoby starsze, ponieważ w organizmie seniora znacznie częściej dochodzi do zaburzeń metabolizmu węglowodanów. Na rozwój cukrzycy u osób starszych mogą mieć wpływ także niektóre leki, na przykład te o działaniu moczopędnym, które mogą prowadzić do nieprawidłowości w pracy gospodarki węglowodanowej.

Jak leczyć cukrzycę u seniorów?

Cukrzyca u osób starszych musi być leczona, co zapobiega niebezpiecznym dla zdrowia wahaniom cukru we krwi. Osoby starsze muszą systematycznie przyjmować leki i dbać o swój styl życia. Opieka nad starszymi zazwyczaj spoczywa na barkach rodziny, która powinna kontrolować częstotliwość przyjmowania leków oraz pilnować, by osoba chora odżywiała się we właściwy sposób. Dodatkowo osoby mające problemy z poruszaniem się, powinny mieć zapewnioną pomoc rehabilitantów i być pod stałą kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach zapewnienie takiej pomocy jest niemożliwe, więc dobrym pomysłem jest dom opieki seniora. W placówce tego typu chory na cukrzycę otrzymuje całodobową pomoc i opiekę. Opieka nad starszymi prowadzi do znacznej poprawy stanu zdrowia, co możliwe jest dzięki przestrzeganiu pory przyjmowanych medykamentów oraz zajęciom ruchowym, które są sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą.

Cukrzyca bez wątpienia jest chorobom poważną i zagrażającą zdrowiu. Z tego powodu istotne jest przestrzeganie diety i dbanie o swój tryb życia. Osoby starsze chorujące na cukrzycę powinny mieć zapewnioną stałą opiekę, co zapobiega niebezpiecznym sytuacjom spowodowanym wahaniem poziomu cukru we krwi.