Wiele młodych lub nowopowstałych przedsiębiorstw nie jest w stanie oszacować, jakie dokładnie będzie ich zapotrzebowanie na sprężone powietrze w ciągu całego cyklu produkcyjnego. Z pomocą przychodzi wówczas sprężarka o zmiennej wydajności.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności – doskonały pomysł dla wszystkich przedsiębiorców

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności stanowią idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują urządzeń dopasowanych do konkretnych potrzeb. Taki sprzęt można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie cykl produkcyjny, a tym samym i zapotrzebowanie na sprężone powietrze, jest zmienne i niestałe. Dzięki użyciu tego rodzaju kompresorów można oszacować, ile sprężonego powietrza dokładnie potrzeba w procesie produkcji.

Na rynku zaleca się rozważenie zakupu jednej z dwóch serii kompresorów powietrza, które nadają się do tego celu. Warto wspomnieć, iż każda sprężarka przemysłowa posiada aż trzy podstawowe wyznaczniki, które stanowią o jej mocy i wydajności pracy. Należą do nich – ciśnienie robocze, wydajność oraz moc silnika. W urządzeniach o zmiennej wydajności ciśnienie robocze oscyluje w granicach od 5 do 13 bar, zaś wydajność szacowana jest na poziomie 0,51 do 58,20 m3/min. Moc silnika w sprężarkach zmienno obrotowych wynosi od 5,5 do 355 kW. Zauważyć można, że parametry te posiadają bardzo skrajne wartości. Wynika to z faktu, że są to urządzenia, dzięki którym można indywidualnie dopasować wszystkie wyznaczniki do danego procesu produkcyjnego. Dzięki temu, uzyskujemy pełną kontrolę nad ilością powietrza oraz mocą i wydajnością urządzenia.

Doskonałe osiągi i bezawaryjna praca – sprężarki zmiennoobrotowe

Sprężarki zmiennoobrotowe odznaczają się wyjątkowymi zaletami. Sprzęt ten jest nie tylko bardzo wydajny i ekonomiczny, ale również bezawaryjny i łatwy w serwisowaniu. Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności cechuje doskonały napęd 1:1, który całkowicie niweluje ryzyko strat. Ponadto, w każdym momencie istnieje możliwość zmniejszenia ciśnienia pracy nawet do wartości 5 barów. Działanie takich kompresorów nie powoduje też powstawania nadmiernego hałasu, co wpływa na komfort pracy dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu tego typu urządzeń.

Sprężarki zmiennoobrotowe posiadają bardzo wysoką sprawność energetyczną oraz opcję odzyskania energii cieplnej. Nad całym systemem i sprawnym działaniem czuwa inteligentny system sterowania. Wbudowane sterowniki mikroprocesorowe dostępne w różnych wariantach do wyboru, zapewniają możliwość pełnej kontroli nad pracą urządzenia, o każdej porze dnia i nocy. Sprzęty te mogą być zakupione u sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują dostępność serwisu przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Takie rozwiązanie pozwala na pracę, bez ryzyka jakichkolwiek przerw w czasie trwania cyklu produkcyjnego.

Niższe koszty eksploatacyjne – tylko z wykorzystaniem sprężarek o zmiennej wydajności

Młode przedsiębiorstwa lub osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy produkcyjnej, muszą liczyć się z kosztami i nakładami finansowymi związanymi z kosztami eksploatacyjnymi. W tym zakresie warto jest poszukać oszczędności. Zapewni to sprężarka zmiennoobrotowa. Pozwala ona na dokładne określenie, ile konkretnie potrzebujemy sprężonego powietrza do wykonania danego zlecenia. Dzięki temu, przedsiębiorca nie zostaje obarczony kosztami związanymi z nadwyżką w ilości wyprodukowanego powietrza. W ten sposób może on ograniczyć wydatki, a zaoszczędzoną pulę środków przeznaczyć na inne cele, na przykład rozbudowę parku maszynowego.

Fakty mówią same za siebie – używanie sprężarek zmienno obrotowych daje o 25% mniejsze zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędność rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku. Zakładając, że firma będzie istniała przez okres 10-15 lat, pozwala to na zaoszczędzenie od około 500 000 do nawet i 2.000 000 złotych.

Sprężarki o zmiennej wydajności umożliwiają pełną kontrolę nad ilością wyprodukowanego powietrza, a co za tym idzie, na dużą oszczędność w kwestii ponoszonych na ten cel środków finansowych. To kwestia, która powinna zostać poddawana rozwadze, szczególnie w nowo powstałych przedsiębiorstwach lub firmach posiadających duże i częste przestoje w cyklach produkcyjnych lub też niemających podpisanych długoletnich kontraktów z odbiorcami.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza