Rynek używanego sprzętu kwitnie. Kupujemy używane komputery, lampy a nawet samochody. Dlaczego więc nie zakupić używanego zbiornika na gaz propan? Zbiornik taki powinien być kupiony z pewnego źródła, a przed sprzedażą musi zostać przetestowany na szczelność. Jak więc podejść do zakupu używanego zbiornika na gaz propan i czy na pewno się to opłaca? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Korzyści płynące z zakupu używanego zbiornika na gaz propan

Zakup zbiornika na gaz propan to spora inwestycja. Biorąc pod uwagę, że najczęściej koszt zakupu zbiornika ponosimy równolegle z kosztem zakupu kotła na gaz i przeprowadzenia całej inwestycji, to akurat w tym momencie może on być dużo bardziej odczuwalny dla naszego portfela.

Zakup zbiornika używanego zamiast nowego, to oszczędność rzędu nawet 2000 zł. Czasem nie warto dać się skusić na zbiornik w niższej cenie z niepewnego źródła, gdyż mogą nas zaskoczyć koszty transportu oraz ewentualne usterki spowodowane brakiem wcześniejszego sprawdzenia zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup używanego zbiornika na gaz propan od firmy pośredniczącej w takich transakcjach. Niekoniecznie musi się to okazać droższe. Dodatkowo firma ta zajmie się dokładnym sprawdzeniem zbiornika przed sprzedażą oraz organizacją transportu. Warto mieć pełną świadomość, że przewóz zbiornika na gaz propan musi zostać przeprowadzony w odpowiednich warunkach, aby żaden z jego elementów nie uległ uszkodzeniu.

Używany zbiornik na propan – podziemny czy naziemny?

Zbiorniki na gaz propan, również te używane, można z powodzeniem kupić w dwóch wariantach – naziemnym i podziemnym. Najczęściej wybierając typ zbiornika klienci biorą pod uwagę dwa czynniki, które okazują się decydujące. Są nimi wielkość działki oraz estetyka. Jeżeli istnieje możliwość wygospodarowania miejsca lub bezproblemowego zakamuflowania zbiornika naziemnego, to właśnie na taki najczęściej się decydują. Zbiornik naziemny jest znacznie łatwiej ulokować na działce, prace związane z jego instalacją są dużo prostsze, a i okresowe przeglądy łatwiejsze. Jednak zbiornik podziemny okazuje się idealnym wyjściem w przypadku małych działek, gdzie nie ma możliwości zachowania wszystkich wymaganych odległości od budynków oraz sąsiedniej działki. Dodatkowo zbiornik podziemny może zostać całkowicie zamaskowany pod powierzchnią gruntu, a na jej powierzchni z powodzeniem można na przykład posiać trawę lub zaaranżować rabatkę.

I choć to prawda, że jego instalacja wymaga wykopania sporych rozmiarów dołu, to jednak jest to zabieg wykonywany raz na 10 lat. Czasokres ten wymagany jest przepisami, które regulują, że co 10 lat zbiornik podziemny musi być całkowicie odkopany, w celu dokładnego jego sprawdzenia.

Lokalizacja zbiornika na gaz propan na działce

Dokładne odległości, jakie należy zachować na działce, na której montowany będzie zbiornik na gaz propan, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Odległości te, to w przypadku zbiornika naziemnego o pojemności do 3 litrów – 3 metry od budynków, dróg i ogrodzeń, a w przypadku zbiornika o pojemności do 5 litrów – 5 metrów od budynków, dróg i ogrodzeń oraz 7,5 metra dla zbiorników o pojemności do 7 litrów. Natomiast w przypadku zbiornika podziemnego na propan wymagane jest zachowanie odległości 1 metra od budynków, ogrodzeń i dróg w przypadku zbiornika o pojemności do 3 litrów oraz 2,5 metra dla zbiornika o pojemności do 5 litrów i 5 metrów, dla zbiorników o pojemności do 7 litrów.

Wybór używanego zbiornika na gaz propan

Oferta zbiorników używanych jest bardzo szeroka i tym samym klienci mają możliwość wyboru nie tylko pomiędzy zbiornikami naziemnymi i zbiornikami podziemnymi, ale także pomiędzy zbiornikami różnej wielkości. Do użytku domowego najczęściej wybierane są zbiorniki o pojemności 2700 m 3, 4850 m 3 lub 6400 m 3. Ich popularność wynika z faktu, że najczęściej zaspokajają potrzeby przeciętnej wielkości rodziny oraz domu jednorodzinnego. Ponadto umieszczając na swojej działce zbiornik o pojemności do 7000 m 3 nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, które jednak jest niezbędne w przypadku decyzji o wyborze większego zbiornika.

Źródło: Lpgdirect.pl