Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej to jeden z nadrzędnych celów, jakie stawiają sobie właściciele tego rodzaju przedsiębiorstw. Źle zaprojektowana hala nie będzie przynosić oczekiwanych zysków, a nawet może generować koszty związane np. z wynajmem lub powiększeniem istniejącego budynku. Aby magazyn właściwie funkcjonował, wcale nie musi być wielki. Wystarczy dobrze zaplanować jego układ, by zwiększyć efektywność składowania towarów.

Jak skutecznie zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni magazynowej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – należy zadbać o odpowiednie wyposażenie magazynu. Najwięcej powierzchni magazynowej wykorzystują z reguły magazyny blokowe, w których do układania towarów stosowane są palety lub skrzynie. Zastosowanie tego typu kontenerów przysparza nam jednak innych zmartwień. Używając palet, pozbawiamy się możliwości składowania towaru aż po sam sufit pomieszczenia. A to z kolei wiąże się ze startą cennej przestrzeni magazynowej.

Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w regały wysokiego składowania. Są uniwersalne, wpływają na wzrost efektywności i zapewniają lepszą organizację pracy. Ich zastosowanie pozwala nam zwiększyć stopień wykorzystywania powierzchni magazynowej, aż do jego maksimum. Z drugiej strony należy pamiętać, że montaż regałów to kosztowna inwestycja, która może wiązać się z wydłużonym okresem realizacji. Wystarczy jednak uzbroić się w cierpliwość, a zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

Rozwiązania alternatywne

Problem optymalizacji wykorzystania powierzchni magazynowej, możemy rozwiązać także poprzez wykorzystanie takich rozwiązań jak regały dłużycowe, które pozwolą na składowanie towarów również przy ścianach hali magazynowej. Jeśli istnieje możliwość pionowego zagospodarowania przestrzeni, można skorzystać z pomostów magazynowych.

Co więcej, problem magazynu o niewielkim metrażu można rozwiązać poprzez ograniczenie jego asortymentu do niezbędnego minimum. Warto też zastanowić się nad częstszym audytem magazynu i pozbywaniem się artykułów, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń.

Wyposażenie magazynu – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Projektując przestrzeń magazynową musimy pamiętać nie tylko o tym, by starannie wykorzystać jego powierzchnię. Najważniejsze w miejscu pracy jest bezpieczeństwo. Regały wysokiego składowania mają być narzędziem umożliwiającym nam lepsze wykorzystanie przestrzeni, a nie powodem niebezpiecznych kolizji czy wypadków. Dlatego wybierając wyposażenie magazynowe należy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

źródło: zms-systemy.pl – pomosty magazynowe