Zamawianie i tankowanie propanu nierozłącznie wiąże się z użytkowaniem instalacji zbiornikowej na gaz propan. Kwestia ta szczególnie nurtuje nowych użytkowników, którzy dopiero będą musieli zmierzyć się z całym procesem zamawiania oraz tankowania płynnego gazu propan do zbiornika. Bywa też, że wieloletni użytkownicy instalacji chcą zmienić dostawcę i obawiają się o to, jak u niego wyglądają procedury zamawiania i tankowania gazu. W żaden sposób nie jest to uciążliwe dla użytkownika. Wyjaśnimy, jak przebiega tankowanie propanu.

Zamawianie gazu propan do przydomowego zbiornika

Gaz propan do zasilania domowej instalacji jest magazynowany w specjalnie do tego celu dostosowanym zbiorniku na gaz. Zbiornik musi być umieszczony na terenie działki zaopatrywanej w gaz. Tym samym użytkowanie instalacji gazowej nieodłącznie wiąże się z cyklicznym zamawianiem i tankowaniem płynnego gazu propan. Wielu dostawców umożliwia swoim klientom zamawianie surowca, jakim jest propan, telefonicznie bądź drogą mailową. 

Pierwsze rozwiązanie daje możliwość bezpośredniego i natychmiastowego kontaktu z dostawcą. Drugie natomiast jest idealne dla osób bardzo zajętych, które znajdują czas o nietypowych porach, szczególnie kiedy biura dystrybutorów są już nieczynne. Jednak każda z tych metod zamawiania gazu powoduje, że musimy dopiero dopytać, dowiedzieć się o cenę gazu. Ponadto jeśli liczymy na jakiś rabat za duże zamówienie, za stałą współpracę z danym dostawcą lub też korzystamy z systemu punktowego czy innego lojalnościowego, musimy poinformować o tym dystrybutora, czekać na naliczenie oczekiwanych zniżek i cały proces znacząco się wydłuża. 

Znacznie wygodniejszym i dużo szybszym rozwiązaniem jest możliwość zakupu gazu on-line. I chodzi tu nie o samo zamówienie dostawy, ale wręcz zamknięcie całej transakcji. Korzystając z tego systemu, umawiamy dostawę, otrzymujemy podgląd ilości zamawianego gazu i natychmiast widzimy cenę, w jakiej kupujemy gaz. Od razu na poziomie dokonywania zakupu widzimy również wysokość przysługujących nam rabatów i upustów. Dzięki temu bez potrzeby przypominania, upominania się czy targowania płacimy niższą kwotę za gaz płynny propan. System zamówień on-line działa całą dobę, więc bez trudu możemy dokonać transakcji o dowolnie wybranej przez nas porze. To niebywała wygoda i ogromne ułatwienie dla klientów korzystających z instalacji gazowych.

Jak przebiega tankowanie propanu do zbiornika na gaz?

Samo tankowanie z reguły odbywa się pod czujnym okiem obsługi cysterny. Odbiorca gazu nie musi posiadać specjalnej wiedzy ani umiejętności z tego zakresu. Najczęściej klient umawia się z dostawcą na konkretny termin dostawy gazu, a następnie oczekuje jego przyjazdu. Cysterna zjawia się pod wskazanym adresem, pracownik zabezpiecza otoczenie zbiornika i cysterny, podłącza wąż rozładunkowy oraz rozpoczyna tankowanie. Cały proces nie trwa długo. 

Niektórzy dostawcy gazu wymagają, aby zbiorniki na gaz były zlokalizowane w taki sposób, by możliwe było podjechanie do nich cysterną. Wymuszają to dość krótkie węże rozładunkowe. Są jednak dystrybutorzy, którzy bez problemu dotrą do zbiornika, nawet ukrytego na tyłach domu, dzięki długim, 60-metrowym przewodom do tankowania gazu propan. Zamawiając cysternę, warto zorientować się, czy nie będzie problemów z dosięgnięciem zbiornika. 

Dodatkowo na polski rynek dostaw gazu wkroczyła nowa metoda tankowania. Jest to bezpieczne tankowanie gazu pod nieobecność klienta. Niektórzy dostawcy oferują taką opcję. Jest to szczególnie wygodne dla osób zajętych, zapracowanych, które rzadko są w domu. Dostawa gazu odbywa się pod nieobecność klienta, obsługa cysterny dba o cały proces tankowania propanu. Ważny jest fakt, że taka usługa nie jest dodatkowo płatna, a dostawca wykonuje ją w ramach swojej standardowej oferty.

Źródło: LPG Direct – gaz propan