Klimatyzatory są dostępne w wielu modelach i rodzajach różniących się od siebie parametrami oraz mocą działania. Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie do domu? Ważne jest, aby spełniało ono przede wszystkim Twoje potrzeby. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać, najlepszy i najbardziej ekonomiczny w użytkowaniu klimatyzator.

Czy posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu to luksus i fanaberia?

Obecnie podejście do montażu klimatyzacji w mieszkaniach uległo zasadniczej zmianie. Niegdyś klimatyzator kojarzył się z restauracjami, punktami usługowymi i sieciami handlowymi. Dzisiaj, coraz częściej rozwiązanie to wykorzystuje się w firmach, domach jednorodzinnych i mieszkaniach. I nie chodzi tu tylko o ogromne penthouse’y, ale i o standardowe M-3, usytuowane w dzielnicach z wielkiej płyty.

W czasie wyboru systemu klimatyzacji warto zwrócić uwagę na kilka znaczących czynników. Pierwszym z nich jest sama powierzchnia danego lokum. Wielkość Twojego mieszkania jest jednym z najważniejszych parametrów, które warunkują wybór odpowiedniego rodzaju i modelu klimatyzatora.

Klimatyzację warto instalować zarówno w dużych domach, jak i niewielkich mieszkaniach. Zdarza się, iż praca, nauka czy wieczorny odpoczynek w nagrzanej latem kawalerce o powierzchni 30m2, stają się prawdziwą udręką. W takim wypadku warto rozważyć instalację niewielkiego systemu, który skutecznie rozwiąże problem zbyt wysokiej temperatury.

Rodzaje klimatyzatorów, które sprawdzą się w mieszkaniu

Wśród wielu rodzajów klimatyzatorów, możemy wybrać ten, najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Do podstawowych wersji systemów chłodzenia powietrza zaliczamy:

  • klimatyzatory przenośne (monoblokowe, kompaktowe);
  • klimatyzatory split;
  • klimatyzatory multisplit.

Każdy z nich ma wiele zalet, które zdadzą egzamin w różnych lokalizacjach.

Wersja mobilna czy split?

Jednym z rozwiązań jest zakup klimatyzatora mobilnego. Sprawdzi się on w małym mieszkaniu. Zaletą tego typu urządzenia jest fakt, iż możemy je dowolnie przenosić i wykorzystywać w różnych pomieszczeniach. Jednakże warto pamiętać, że klimatyzator przenośny musi odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Zazwyczaj robi to przez dedykowany otwór w oknie, do którego podłączony jest harmonijkową rurą. Warto pamiętać, że skuteczność chłodzenia powietrza przez klimatyzator mobilny jest ściśle powiązana ze szczelnością podłączenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Kupując takie urządzenie należy mieć świadomość, że pracuje ono dość głośno i osiąga moc łączną 2-4 kW.

Innym rozwiązaniem zapewniającym przyjemny chłód w pomieszczeniach jest klimatyzacja stacjonarna. Klimatyzator typu split składa się z jednostki zewnętrznej, instalowanej na zewnątrz budynku i jednostki wewnętrznej, montowanej w danym pomieszczeniu. Jednostki te są ze sobą połączone i tworzą system skutecznie uzdatniający powietrze. Klimatyzatory typu split dają duże możliwości aranżacyjne – można wybrać wersję ścienną, podłogową, podsufitową, kasetonową, kanałową oraz stojącą. Montaż tego rodzaju klimatyzatora w mieszkaniu jest inwestycją, która znacząco podnosi komfort temperaturowy w pomieszczeniu przez cały okres letni. Samo działanie wewnętrznej jednostki klimatyzatora nie zakłóca spokoju mieszkańców i jest prawie niesłyszalne. Klimatyzator split, nie przeszkadza także naszym sąsiadom.

Klimatyzacja multisplit to z pewnością rozwiązanie najbardziej elastyczne, które w dowolny sposób można modyfikować do potrzeb danego lokum. Pozwala utrzymać komfortową temperaturę w kilku pomieszczeniach jednocześnie. System składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych połączonych z jednostką zewnętrzną. Warto dodać, że to rozwiązanie jest także zazwyczaj najbardziej korzystne z finansowej strony – zakup klimatyzatora multisplit jest mniej kosztowny, niż nabycie kilku odrębnych urządzeń tego typu.

Poza wielkością klimatyzatorów, ich mocą oraz układem, warto zastanowić się także nad innymi funkcjami, jakie system chłodzenia w domu ma zapewnić. Szczególną uwagę warto zwrócić na system filtracji, który nie tylko zapewni dopływ czystego powietrza, ale także może pracować jako oczyszczacz powietrza. Użytecznym rozwiązaniem są także systemy podtrzymywania temperatury, skomplikowanych nawiewów, które nie powodują uczucia przeciągu, energooszczędność, poziom hałasu w trakcie pracy czy możliwość użytkowania dodatkowej funkcji grzania.

Źródło: http://clima.com.pl/