Gięcie blach jest jedną z podstawowych technologii, które wykorzystuje się podczas plastycznej obróbki metali. W zależności od tego, jakie elementy poddawane są obróbce, a także jakie ma być ich docelowe zastosowanie, procesy mogą się nieco różnić.

Podstawowe techniki formatowania arkuszy

Najczęściej stosowanymi technikami formatowania arkuszy blachy są: zaginanie, gięcie oraz zwijanie.

1. Zaginanie

W procesie zaginania blacha wsuwana jest do maszyny aż do momentu, kiedy przylega do palców zderzaka. Następnie materiał blokuje się za pomocą belki dociskającej materiał. Maksymalnie opuszczona, unieruchamia blachę – to właśnie w tym momencie rozpoczyna się proces gięcia, realizowany za pomocą belki gnącej. Gięcie odbywa się w cyklu automatycznym lub półautomatycznym w zależności od konkretnych wymagań.

Proces ten posiada wiele zalet, właśnie dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych metod gięcia blach. Nie powoduje on zarysowań na powierzchni metalu, a także jest tańszy niż inne techniki formowania arkuszy.

2. Gięcie na prasie krawędziowej.

Gięcie na prasie krawędziowej różni się od zaginania na zaginarce – materiał leży swobodnie na matrycy, pozycjonowany za pomocą palców zderzaka, aż do momentu zejścia stempla i zagłębienia się materiału w matrycy. Prasa krawędziowa może być wyposażona w rozbudowany wieloosiowy zderzak, co umożliwia realizację sekwencji skomplikowanych gięć.

3. Zwijanie blachy

Wszystkie maszyny stosowane do zwijania wyposażone są w napędzane przez silniki walce. Wykorzystuje się do tego trzy lub cztery walce, aby nadać arkuszowi żądaną geometrię. Poprzez kontrolę odległości oraz kąta dociskających walcy można uzyskać zróżnicowane kształty i promienie.

Narzędzia i maszyny do gięcia blach

W procesie gięcia blach wykorzystuje się specjalne urządzenia. Bardzo szybko postępująca industrializacja doprowadziła do znacznej modernizacji nowoczesnych zaginarek. Początkowo urządzenia te były obsługiwane ręcznie, obecnie natomiast coraz częściej są zautomatyzowane. Dominującą metodą w tym przemyśle jest gięcie, które odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem giętarek CNC, a także giętarek do rur i profili. Przykładem takiego urządzenia jest giętarka trzpieniowa Akyapak Seria ABM. Cieszy się ona niezwykle dobrymi opiniami. Maszyny są niezwykle precyzyjne i wydajne. Urządzenia tego typu wyposażone są w nowoczesne systemy sterowania umożliwiające automatyczną realizację szeregu zadań oraz tworzenia powtarzalnych programów.

Warto zwrócić też uwagę na bardziej zaawansowane urządzenia zautomatyzowane, tj. centra gnące RAS. Dedykowane są one do produkcji różnego rodzaju elementów metalowych. Przykładowo MiniBendCenter od RAS pozwala na obróbkę detali o minimalnych wymiarach 40×50 mm. Urządzenia automatycznie pobiera, pozycjonuje i mierzy elementy, a cały proces wykonywany jest przy pomocy manipulatora, co minimalizuje zaangażowanie personelu.