Światło UV w uprawach ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że nie zauważają przy jego zastosowaniu, podczas gdy inni twierdzą, że takie promieniowanie wpływa na smak i zapach plonów. Prawda jest taka, że światło UV może być korzystne dla Twojej uprawy, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak z niego korzystać.

Co to jest światło UV?

Światło ultrafioletowe to długość fali, która jest niewidoczna gołym okiem i znajduje się w zakresie od 10 do 400 nanometrów w widmie. Chociaż znamy cztery główne typy ultrafioletu, tylko dwa mogą być wykorzystywane w growboxach (pozostałe są zbyt silne, aby można je było stosować).

Ważne jest, aby znać różnicę między dwiema użytecznymi formami światła ultrafioletowego, aby zobaczyć, czy przydadzą się w Twoim pomieszczeniu do uprawy:

  • Światło UV-A (od 320 do 400 nanometrów): Wykorzystywane w wielu lampach do uprawy. Wiele ptaków i bardzo mała liczba ludzi (tych, u których występują schorzenia wpływające na soczewkę optyczną) jest w stanie dostrzec promień.
  • Światło UV-B (od 290 do 320 nanometrów): niekoniecznie bezpieczne dla ludzi, ale większość jest absorbowana przez tlen, zanim dotrze do powierzchni ziemi.

Niektóre urządzenia w naturalny sposób emitują UV-A poprzez wymianę chemiczną, takie jak lampy HID i T5. Z kolei diody LED można zbudować za pomocą specjalistycznych żarówek lub diod UV-B, nadając im właściwości UV.

Wpływ UV-A i UV-B na rośliny

Growerzy, którzy używają lamp z promieniami UV do uprawy, twierdzą, że ich plony są wyższej jakości, mają lepsze kolory, bogatsze smaki i zapachy oraz lepszą zdolność adaptacji niż te bez dostępu do takich promieni.

Szybsza fotosynteza

Wykazano, że światło ultrafioletowe pomaga przyspieszyć proces fotosyntezy i prowadzi do zwiększonego wzrostu roślin. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Oecologia stwierdzono, że ekspozycja na światło UV-A zwiększyła fotosyntezę o 12%. Inne badanie opublikowane w Scientia Horticulturae wykazało, że UV-A prowadzi do zwiększenia rozmiaru liści, suchej masy i potencjału wzrostu. Jeśli chcesz zebrać większe plony, z pewnością pomoże im pełne spektrum światła, w tym UV.

Zwiększona produkcja żywicy

Światło ultrafioletowe zwiększa ilość flawonoidów i terpenów w roślinach. Flawonoidy są odpowiedzialne za nadawanie bogatych, żywych kolorów, a terpeny nadają im smak i zapach. Żywica to substancja ochronna, która powstrzymuje rośliny przed utratą wody lub uszkodzeniem przez infekcje, owady lub inne czynniki zagrażające ich zdrowiu, takie jak grzyby. Światło UV może docierać do korzeni, a ograniczona ekspozycja pomaga również zwiększyć ich masę. Pomaga to w przeniesieniu roślin w bardziej intensywne oświetlenie lub z wnętrza na zewnątrz (i odwrotnie). Nie muszą budować lepszego systemu korzeniowego, gdy zostaną posadzone w obcym otoczeniu, co zwiększa ich zdolność do rozwoju.

Na co trzeba uważać podczas korzystania ze światła UV?

Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV spowoduje wybielenie roślin. Bielenie występuje, gdy komórki rośliny otrzymują zbyt dużo światła i ulegają uszkodzeniu i odbarwieniu, a nadmierna ekspozycja na promieniowanie znacznie pogarsza sytuację. Ten proces uniemożliwia pobieranie energii przez liście, co prowadzi do zahamowania wzrostu i pogorszenia wydajności upraw.

Czy warto używać światła UV?

Lampy z widmem UV mogą przynieść wiele korzyści w uprawach indoor. Trzeba tylko wiedzieć, jak z nich korzystać. Wiele modeli lamp LED do roślin ma wbudowane diody emitujące światło UV – zapewniają tym samym wszystko, czego roślina potrzebuje do wzrostu i rozwoju.