Pokój dziecka to przestrzeń, która ma pozwolić na odpoczynek a równocześnie zapewnić miejsce do nauki i zabawy. Rodzice bardzo często mają dylemat czy powinni postawić na ferie barw i różnorodność wzorów, które rozbudzą kreatywność czy też wybrać stonowane kolory, aby nie przyczynić się do przebodźcowania dziecka i pozwolić mu się wyciszyć i uspokoić. Jakie meble i dodatki należy wybrać, aby przestrzeń była bezpieczna i funkcjonalna?

Kolory ścian

Projektując pokój dziecka warto jest wydzielić dwie strefy – jedną służącą odpoczynkowi i drugą, która będzie stanowiła miejsce przeznaczone do zabaw. Jeżeli pokój jest odpowiednio duży to strefy te możemy wyznaczyć na ukos pokoju i na przykład dwie ściany obok siebie pomalować na stonowane kolory np. biały, szary lub pastelowe odcienie a dwie pozostałe mogą mieć intensywniejszą barwę lub kolorową tapetę. Jeżeli urządzamy pokój pod niemowlaka wybierzmy wyłącznie stonowane kolory. To samo tyczy się małych przestrzeni. Jeżeli w małym pokoju zastosujemy bardzo intensywne kolory to może to powodować uczucie przytłoczenia oraz bardzo szybko może nam się znudzić taki wystrój. W takim przypadku możemy zastosować tapetę na jedną ścianę lub zakupić specjalne ozdobne naklejki, które przykleja się na pomalowaną farbą ścianę. Mogą one mieć motyw np. superbohatera, co na pewno spodoba się naszemu dziecku.

Meble i dodatki

W pokoju musi znaleźć się miejsce do wypoczynku w którym umieścimy łóżko. Jeżeli pokój jest mały a nasze dziecko jest już w takim wieku, że poradzi sobie z wejściem po drabince dobrą opcją są łóżka na podwyższeniu. W takim przypadku przestrzeń pod łóżkiem jesteśmy jeszcze w stanie wykorzystać stawiając tam np. biurko lub pozostawić ją jako miejsce do zabawy. W pokoju kilkulatka nie może też zabraknąć biurka i wygodnego krzesła, które będzie wspierało prawidłową postawę ciała. Niezbędnym elementem może okazać się również szafa lub komoda na ubrania, regał na zabawki i kolorowe lub białe półki na książki. Do przechowywania zabawek dobrze jest wyposażyć się w plastikowe pojemniki. Pamiętajmy, że musimy pokazać dziecku, że na każdą rzecz w jego pokoju jest odpowiednie miejsce i później konsekwentnie powinniśmy tego pilnować, ucząc dziecka zachowania porządku. W pokoju powinno się również miejsce na pasję i kreatywność naszego dziecka, tak więc nie bójmy się umieszczenia sztalugi do malowania czy też teleskopu lub drabinki do ćwiczeń.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że nasze dziecko powinno być przede wszystkim bezpieczne w swoim pokoju. Jeżeli nasze dziecko jest jeszcze małe nie zapomnijmy o zabezpieczeniu wszystkich gniazdek elektrycznych specjalnymi zatyczkami. Jeżeli pokój dziecka znajduję się na piętrze budynku warto jest również wymienić klamki w oknach na takie, które można zablokować przy pomocy kluczyka. Dzieci posiadają nieograniczone pokłady energii i uwielbiają wspinaczki, zwłaszcza te po meblach. Pamiętajmy, aby wstawiając szafę czy komodę do pokoju dziecięcego koniecznie przymocować ją również do ściany, aby nie przygniotła naszego dziecka, gdy te zacznie się po niej wspinać.