Fontanny zawsze kojarzyły się z efektownym wyglądem, jednak przez wiele lat, zdobiły one głównie parki okalające zamki i pałace. Duże, pieczołowicie zdobione formy dodawały szyku i elegancji, a przy szumie spływającej wody możliwe było znacznie szybsze zregenerowanie sił. Na szczęście po wielu latach, fontanny ogrodowe znów wracają do łask i cieszą swoim wyglądem coraz większą ilość posiadaczy ogrodów. Nowoczesne fontanny ogrodowe wyróżniają się nie tylko designem, ale także możliwością dopasowania ich wielkości do konkretnych potrzeb ogrodu. Wybierać możemy zarówno w niewielkich fontannach, które zamocować można, chociażby na tarasie, ale także w wielkogabarytowych fontannach w formie kaskad, które sprawdzą się w parkach oraz przy lokalach usługowych.

Bogactwo kształtów i wzorów

Fontanna kaskada do niedawna kojarzona była z klasyczną konstrukcją mis o różnej wielkości połączonych ze sobą za pomocą trzonu. Dziś, wybór jest znacznie większy. Wybierać możemy zarówno spośród klasycznych form, jak i tych nieco bardziej abstrakcyjnych, przypominających beczki, wiadra, donice, czy geometryczne, nowoczesne kształty. Chociaż ich wygląd może się znacząco różnić, w rzeczywistości jednak każda fontanna kaskada pozwala na zmianę aranżacji projektu ogrodu, a ruch wody nawilża i oczyszcza powietrze wokół. Nowoczesne fontanny ogrodowe wyróżniają się przede wszystkim możliwością dopasowania wyglądu, zarówno ze względu na kształt czy formę, ale także ich kolorystykę.

Wyjątkowa dekoracja

Fontanny ogrodowe stanowią wyjątkową dekorację ogrodu nie tylko ze względu na swój kształt, chociaż nie da się ukryć, że dostępne formy cieszą oko nawet najbardziej wymagających odbiorców. Nowoczesne fontanny dają możliwość uzyskania efektów specjalnych, takich jak dopasowanie wypływu wody do rytmu muzyki, czy zmieniających się kolorów. Takie rozwiązania co prawda wymagają dodatkowych urządzeń sterujących, jednak istnieje wiele opcji, które zmienią wygląd fontanny, bez konieczności ingerencji i ponoszenia wysokich kosztów. Jedną z opcji, która bardzo często dostępna jest już w producenckich zestawach, jest podświetlenie strumienia opadającej wody. Zazwyczaj owo oświetlenie jest delikatne, ale po zmierzchu prezentuje się efektownie. W przypadku większych form, kiedy podstawowe oświetlenie okazuje się niewystarczające, można zdecydować się na dodatkowe źródła światła, które są stosunkowo niewielkim wydatkiem, a podkreślają wyjątkowość kaskadowej fontanny w ogrodzie. Aby nie generować dodatkowych kosztów, warto pomyśleć o inwestycji w oświetlenie wyposażone w system solarny. Nowoczesne fontanny bardzo często wyposażone są także w system tzw. zamgławiaczy, które tworzą efekt unoszącej się nad powierzchnią wody mgły, co doskonale wygląda szczególnie w połączeniu z podświetleniem.