Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra pamięć może znacznie ułatwić nam życie. Poczynając Zaczynając od lat dziecięcych – sprawne zapamiętywanie informacji pozytywnie wpływa na oceny i pozwala na osiągnięcie sukcesów szkolnych, takich jak świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i zajmowanie wysokich miejsc w różnego rodzaju konkursach. Dobra pamięć pozwala na osiągnięcie przewagi nie tylko w murach szkolnych czy podczas studiów, ale też w życiu zawodowym. Gwarantuje bowiem szybsze przystosowywanie się do zmiennych warunków oraz sprawa, że w krótszym czasie zdobywamy sprawność na własnym stanowisku.

Nic więc dziwnego, że każdemu zależy na tym, aby jego dziecko szybko i łatwo przyswajało informacje. Dla zatroskanych rodziców, mamy dobrą wiadomość – istnieją sposoby na to, aby już od najmłodszych lat wspomóc rozwój pamięci u dziecka. W dzisiejszym artykule skupimy się na wskazówkach, za pośrednictwem których można polepszyć proces zapamiętywania u najmłodszych.

Rozwój pamięci u dziecka przez… zabawę

Wszystkie osoby chcące polepszyć pamięć swoich dzieci, którym wydawało się, że jest to bardzo skomplikowany proces, mogą w tej chwili odetchnąć z ulgą. Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Zgodnie z radami naukowców, również tą drogą można wspomóc proces uczenia się i zapamiętywania. Wystarczy tylko, że będziemy zachęcać dziecko do właściwych zabaw. Przykładem gier, które korzystnie wpłyną na malca, są gry oparte o grę Memory. Działa tutaj bardzo prosta zasada – dziecko, odsłaniając tabliczkę to z jednej, to z drugiej grupy, musi dobrać je w pary; aby to było możliwe, musi zapamiętać symbole znajdujące się na jak największej liczbie tabliczek. To świetna, rozwijająca zabawa, która spodoba się również dorosłym – bez przeszkód mogą oni grać razem ze swoimi podopiecznymi i czerpać z tego mnóstwo frajdy. Na zabawie opartych jest również wiele zajęć dodatkowych dla dzieci, które na celu mają wspieranie rozwoju pamięci. Wystarczy wspomnieć arytmetykę mentalną, która łączy naukę liczenia w pamięci, gry i zabawy oraz zajęcia ruchowe.

Starsze dzieci swoją pamięć i zdolność kojarzenia mogą ćwiczyć za pomocą bardziej skomplikowanych gier. Poleca się przede wszystkim warcaby i szachy, ale na rynku istnieje wiele innych rozwiązań, które zmuszają dziecko do ,,wytężenia szarych komórek”. Do tej grupy zaliczyć można gry, które wspierają naukę liczenia w pamięci. Pierwszy krok w walce o korzystny rozwój pamięci u dziecka to więc świadome wybieranie przez rodziców odpowiednich zabaw.

Dieta jest ważna!

Odpowiednie gry to nie wszytko – nawet, jeśli dobierzemy je we właściwy sposób, gry te nie przyniosą oczekiwanego skutku, jeśli pociecha nie będzie właściwie się odżywiać. Szczególnie ważne są tutaj kwasy tłuszczowe. Zawierają je m.in. ryby oraz orzechy. Mówiąc o kwasach tłuszczowych, warto wspomnieć o kwasach omega-3, które wspomagają działanie mózgu. Zawarte są w np. pestkach dyni, nasionach lnu i oleju sojowym.
Dbając o dietę malca, warto zadbać zwłaszcza o śniadania, bowiem to właśnie ten posiłek uzupełnia braki glukozy w organizmie po godzinach spędzonych na spaniu. Glukozę uznaje się za składnik, który wpływa na sprawny przepływ informacji między komórkami mózgu oraz gwarantuje jego właściwy rozwój.

Dbanie o rozwój pamięci u dziecka powinno obejmować również odpowiednia liczbę godzin snu oraz aktywność fizyczną. Warto kierować się zainteresowaniami dziecka i zorganizować mu takie zajęcia, które sprawią mu frajdę. Jazda konna? Pływanie? Gimnastyka artystyczna? Możliwości jest wiele. Dopiero połączenie tych kilku czynników – właściwie dobranych zabaw, diety bogatej w cenne składniki odżywcze, odpowiedniej higieny snu oraz ruchu – sprawi, że nasze wysiłki przyniosą w pełni satysfakcjonujący efekt. Dzieciństwo to czas zabawy i poznawania świata. Dbając o te kilka szczegółów sprawimy, że będzie to również czas efektywnego rozwoju pamięci u dziecka.

Inspirowane: Abacus-center.eu/pl-pl – zajęcia kreatywne dla dzieci