Podróżowanie kamperem to szansa na turystykę wolną od zobowiązań. Jedziemy, dokąd chcemy i nocujemy tam, gdzie się zatrzymamy. To duża wolność, którą docenia coraz więcej osób. Jednak, aby nasza podróż nie została zakłócona tak prozaicznym problemem, jak higiena toalety w kamperze, warto dowiedzieć się więcej o jej prawidłowym użytkowaniu i optymalnej higienie. Wbrew pozorom bowiem nawyki higieniczne, które sprawdzają się w domowych warunkach, nie mogą w tym przypadku zostać automatycznie przeniesione.

Jak utrzymywać toaletę w przyczepie w czystości

Przede wszystkim użytkując toaletę kasetową w kamperze, musimy wiedzieć, że konieczny będzie – inny niż domowy – papier toaletowy oraz specjalistyczne środki chemiczne, czyli płyny i proszki do czyszczenia toalet. Sprawa jest bardzo istotna, gdyż zdarza się, iż użycie tradycyjnych detergentów w toalecie kamperowej skutkuje jej uszkodzeniem, zniszczeniem i koniecznością kosztownej wymiany. Do prawidłowego użytkowania toalety w przyczepie kempingowej trzeba się po prostu przygotować, zdobywając stosowną wiedzę o utrzymaniu jej w czystości.

Papier toaletowy do toalet kamperowych 

Choć dla wielu użytkowników kamperów informacja ta jest zaskakująca, papier toaletowy do użytkowania go w toalecie kamperowej jest całkowicie inny niż ten standardowy. Co więcej, użycie papieru tradycyjnego najczęściej kończy się już po kilku dniach, całkowitym zatkaniem przewodów kanalizacji kamperowej i awarią toalety. Dzieje się tak ze względu na całkowicie odmienne parametry papieru. Papier toaletowy do kampera jest wielokrotnie cieńszy  niż papier tradycyjny. Produkuje się go z innych składników i dlatego ulega on niemalże natychmiastowej biodegradacji i rozkładowi, gdyż nie zalega w toalecie zbyt długo. Producenci papieru toaletowego do kamperów zadbali także o to, aby był on przyjemny i miękki w dotyku. Nie warto więc ryzykować eksperymentów z tradycyjnymi zwyczajami toaletowymi w kamperze, gdyż zawsze kończą się one awarią toalety, czyli dodatkowymi kosztami, stresem i niepotrzebnymi problemami w trasie.

Płyn do toalet kamperowych – zapomnij o żrących środkach domowych!

Jeśli chodzi o higienę toalet kamperowych, bardzo ważne jest, aby w żadnym stosować środków chemicznych służących do czyszczenia toalet w gospodarstwie domowym. Toaleta w kamperze jest po prostu wykonana z innych surowców, więc nawet jednorazowe użycie środka żrącego może ją całkowicie zdewastować i doprowadzić do konieczności wymiany. Warto zainwestować w specjalne płyny lub proszki do higieny toalety kamperowej.

Chemia kampingowa i saszetki do toalet

W przypadku toalety kamperowej konieczne jest także używanie specjalistycznej chemii kampingowej w postaci płynów ułatwiających rozpuszczenie fekaliów i blokujących powstawanie toksycznych gazów. Płyny uzupełnia się średnio co 4-5 dni, więc ich użytkowanie nie jest uciążliwe. Istnieje także możliwość zastosowania saszetek, które wrzuca się do toalety, a ich działanie uruchamia woda podczas spłukiwania. Wybór zastosowanej chemii zależy od rodzaju toalety i decyzji użytkownika, bo zasady działania płynów i saszetek są podobne.

Inspirowane: Camp-plus.pl – toaleta ekologiczna turystyczna